VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ještě k Zámeckému klubu

DISKUSE - Na stránkách Hranického týdne se již delší dobu vede diskuze o Zámeckém klubu. Jelikož se o hranickou kulturu - zejména místní alternativní hudební scénu - již několik let aktivně zajímám a troufám si říct, že jsem se do značné míry také podílel na jejím formování a přežívání, rád bych se k tématu také vyjádřil.

26.1.2008 1
SDÍLEJ:

… hudební produkce…Foto: Martin Třískala

Svět není černobílý, každý následek má svou příčinu a každá událost svůj kontext. Rád bych se dotkl některých příčin a pokusil se poodhalit souvislosti některých nejvíce kritizovaných skutečností kolem nového klubu.

Nejčastější výtky klubu k dramaturgii

Kritici dramaturgie si nejčastěji stěžují, že klub „kopíruje program M-klubu ve Valašském Meziříčí“, „nedávává dostatečný prostor hranickým muzikantům“, „není dostatečně zaměřen na mladé lidi“ a „upřednostňuje živou muziku před elektronickou“.

Výtky k otevírací době

Na otevírací době se nejčastěji nelíbí, že „je zavřeno v sobotu, zavřeno přes vánoční prázdniny a svátky“, „lákavé akce jsou v úterý, kdy není možné příliš ponocovat“ a „otevřeno je v klubu jen v průběhu akcí, nelze jen tak přijít a posedět s přáteli“.

Výtky k interiéru klubu

Na prostoru v klubu lidem nejvíce vadí, že „je příliš sterilní, přesvětlený a odosobněný“, „nesmí se v klubu kouřit“ a „akce jsou špatně nazvučené“.

Výtky k baru

Lidé také nadávají na bar, že „obsluha evidentně nemá žádný vztah ke kultuře“, „obsluha je pomalá a málo pružná“ a „bar je špatně zásoben, nabízí malý výběr nápojů a je předražený“.

Výtky ke komunikaci

Komunikace klubu s okolím se lidem taky příliš nezamlouvá. „Chybí internetové stránky“, „klub nekomunikuje s místní komunitou alternativních umělců a aktivistů“ a „ředitelka klubu se projevuje v komunikaci s místními uznávanými a zasloužilými postavami alternativní kultury arogantně a odměřeně“.

Souvislosti

Věřím, že všechno souvisí se vším a ten, kdo bude společně se mnou pozorně sledovat nasledující postřehy z dění kolem klubu, jistě na většinu naznačených otazníků najde odpověď.

1. Peníze na provoz a výběr ředitele

Postřeh první. Město investovalo velké prostředky do vybudování kulturního zařízení, ale nyní příliš šetří na jeho provozu. Domnívám se, že tajenka zmateného výběrového řízení na ředitele MKZ není zas tak tajemná.

Rada města zcela ignorovala doporučení své vlastní odborné výběrové komise a jmenovala do čela zařízení kandidáta z třetího místa, který navíc ani nepochází z Hranic a nemůže mít tudíž nejmenší představu o zdejším prostředí, lidech a celkové situaci.

Je však zřejmě narozdíl od vítěze výběrovky ochoten kývnout na zcela nerealistický a silně poddimenzovaný provozní rozpočet.

Každému soudnému člověku musí totiž dojít, že pokud provoz kina byl zabezpečen 4,7 úvazky, těžko bude stačit plánovaných 5 úvazků na kino, klub a organizaci veškerých akcí, probíhajících dosud pod hlavičkou města (koncerty na náměstí a na zámku, jarmarky, festivaly, divadla, atd.).

2. Bar měl dotovat program klubu…

Postřeh druhý. Pamatuji si na setkání „kulturních aktivistů“ v zasedací síni zámku, tehdy ještě nad plány klubu. Vystoupil zde vedoucí odboru kultury pan Bušina s informacemi, které získal na pracovní návštěvě valmezského M-klubu.

Jako jednu ze zásadních informací uvedl, že byl ředitelem tamního zařízení upozorněn na nutnost dotovat program klubu z tržeb na baru.

Přesto, aby nemusel být navýšen počet úvazků, byl bar Zámeckého klubu pronajat cizímu provozovateli a klubu z jeho tržebneplyne žádný zisk. Veškerý program je tedy financován pouze ze vstupného!

3. Málo lidí

Postřeh s tím související. Nedostatek úvazků navíc způsobil, že nemůže být otevřen současně klub a kino Svět. Otevírací doba klubu je tedy omezena na úterý a pátek a v těchto dnech se v kině nepromítá.

Dramaturg lepí plakáty a dělá vyhazovače, ředitelka prodává vstupenky, vedoucí kina čistí záchody, prostě nejsou lidi.

4. Vybavení klubu – chyběl odborník

Další postřeh. K projektování a nákupu vybavení nového klubu nebyl zcela evidentně přizván žádný odborník, znalý klubového prostředí a jeho potřeb.

Jak jinak si potom vysvětlit kupříkladu absenci skladu chlazených nápojů a piva, umístění mixážního pultu až za příposlechové bedny nebo nákup zbytečností, jakými jsou třeba bezdrátové mikrofony, a současně absenci jakékoliv DJ techniky?

5. Proč místní podhoubí nekontaktuje klub?

Postřeh dlouhodobý. Otevření nového městského klubu bylo v Hranicích již dlouho s napětím očekáváno a sledováno.

V kuloárech místní pseudointelektuálské komunity (jak ji trefně a s vtipem nazývá má žena) se přitom už několik měsíců předem propíralo, že to stejně nebude stát za nic, kdoví koho si tam město dosadí a určitě to dostane ten nebo ten a podle toho to taky bude vypadat.

Místním hospodským remcalům přitom náramné káplo do noty, že městská rada nakonec přivedla do vedení MKZ úplně cizího člověka, bez jakýchkoliv místních vazeb. Ke komunikaci je vždy třeba dvou stran.

Těžko si lze představit, že by nová ředitelka klubu při všech starostech s rozbíháním úplně nové příspěvkové organizace našla ještě čas a energii obrážet po večerech hospody a seznamovat se s místním podhoubím.

Naopak bych viděl jako naprosto přirozené, kdyby ono místní podhoubí vyrazilo navazovat kontakty do klubu, vědomo si své příležitosti moci konečně dosáhnout na kvalitní prostor, vybavení, technické zázemí a zásadně ovlivnit budoucí podobu onoho nového, neopracovaného a nevyhraněného subjektu.

6. Nepovedlo se to v Olympii, Kameňáku, na Staré střelnici

Postřeh osobní. Za slovem klub cítím nejen noční podnik s kulturním programem, ale především sdružení lidí se společným zájmem, jakousi kulturní komunitu, která se společně schází, diskutuje, tvoří a žije.

Na druhou stranu nepovedlo se to v Olympii, Kameňáku ani v Hudebním klubu na Staré střelnici, tak proč by se to mělo povést zrovna v novém Zámeckém klubu?

7. Stojí místní o klub?

Spíše postesk, než postřeh. Možná to znamená, že místní alternativa vlastně ani o žádný klub nestojí, že stojí jen o to moci si v klidu nad pivem zanadávat.

A možná právě na takovýto signál čeká městská rada, aby mohla konstatovat, že klub je v Hranicích neživotaschopný, že udělali vše, ale lidi zde o něj nemají zájem a je tedy zcela logické jej zrušit a otevřít pod hradbami například Zámeckou vinárnu.

Jak jinak si to všechno vysvětlit …?

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

 

Mgr. Michal Nikitinský

26.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 15 000 Kč

Svářeči Svářeč CO2 - základní kurz. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Zaměstnavatel požaduje:, Základní kurz svařování., , Zájemci se mohou hlásit - u kontakní osoby - paní Kamily Netopilové:, - telefonicky (od 08,00 do 14,00hod.) na čísle 581 290 321; , - osobně (8,00 - 14,00 hod.) na adrese místa výkonu práce., , Místo výkonu práce: Energo IPT s.r.o., Měrovice nad Hanou č.p. 230, 752 01 Kojetín. Pracoviště: Energo ipt s.r.o. měrovice nad hanou, 752 01 Kojetín. Informace: Kamila Netopilová, +420 581 290 321.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 19 100 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Zdravotnický asistent/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19100 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme::, - ukončené vzdělání zdravotnický asistent dle zákona č. 96/2004 Sb. v platném znění, praxe v oboru vítána, , Nabízíme:, - příspěvek na stravování, příspěvek na dovolenou; možnost dalšího vzdělávání, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: nemocnice@nemocnice-hranice.cz, , Místo výkonu práce: Nemocnice Hranice a.s., Zborovská č.p. 1245, 753 01 Hranice. Pracoviště: Nemocnice hranice a.s., Zborovská, č.p. 1245, 753 01 Hranice 1. Informace: Jitka Krejčí, +420 581 679 171.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči v provozovnách osobních služeb Uklízeč/ka - pokojská. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky:, trestní rejstřík bez záznamu, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: ubytovani@penzionukasny.cz;, - telefonicky na čísle 602 519 482;, , Místo výkonu práce:, BKK CENTRUM,s.r.o. - pracoviště Přerov, Wilsonova č.p. 151/2, 750 02 Přerov 2. Pracoviště: Bkk centrum,s.r.o. - pracoviště přerov, Wilsonova, č.p. 151, 750 02 Přerov 2. Informace: Pham Binh, +420 602 519 482.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 130 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního vozidla pro lomovou přepravu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED nebo DOHODOU. Možnost práce také na DPP, DPČ zejména během letních měsíců. , , Náplň práce: , obsluha vozidel pro zajištění přepravy lomového materiálu, příprava a realizace běžné denní údržby vozidla., Pracovní doba: 1. týden ranní směna od 06:00 do 14:00, 2. týden odpolední směna od 14:00 do 22:00., , Požadujeme:, praxi v řízení nákladních vozidel, řidičský průkaz skupiny C, průkaz profesní způsobilosti, schopnost provedení drobných oprav, flexibilitu, spolehlivost, samostatnost. , , Nabízíme:, Příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na obědy, roční odměny, čistící prostředky a oblečení, smlouva na dobu neurčitou, aj., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na adresu vaclavik.kbs@tiscali.cz. Pracoviště: Kbs hranice s. r. o., Bělotínská, č.p. 1904, 753 01 Hranice 1. Informace: František Václavík, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajské finále MissOK 2018 v olomouckém NH hotelu - vítězka Nelly Urbánková z olomouckého Gymnázia Čajkovského zcela vpravo
77

Krajskou MissOK se stala gymnazistka Nelly

Házenkáři Hranic. Ilustrační foto

Cementáři zachránili extraligu, viděla to šedesátka diváků

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. dubna 2018.

Starosta Kudláček: Páteřní komunikace nás musí spojovat nikoli rozdělovat

Nebývalý rozruch a a místy i ostrou diskuzi mezi lidmi vyvolala v minulých týdnech hranická doprava. Instalace nových radarů ve městě začátkem roku, a především nedávná změna rychlosti na silnici I/47, která se ze sedmdesátky snížila na 50 km v hodině. To jsou novinky, na které si řidiči v Hranicích musejí zvyknout.

Tvarůžkový festival zaplní centrum Olomouce

Nádherné letní počasí a spousta parádních akcí čeká o víkendu Olomoucko. Podívejte se na naše tipy, kam vyrazit.

Hledá se nový nájemce sportovního areálu v Drahotuších

Sportovní areál v Drahotuších zahrnující kluziště, přilehlé občerstvení a dětské hřiště bude mít již brzy nového nájemce. Město Hranice jej některému ze zájemců propůjčí od 1. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT