VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ještě k Zámeckému klubu

DISKUSE - Na stránkách Hranického týdne se již delší dobu vede diskuze o Zámeckém klubu. Jelikož se o hranickou kulturu - zejména místní alternativní hudební scénu - již několik let aktivně zajímám a troufám si říct, že jsem se do značné míry také podílel na jejím formování a přežívání, rád bych se k tématu také vyjádřil.

26.1.2008 1
SDÍLEJ:

… hudební produkce…Foto: Martin Třískala

Svět není černobílý, každý následek má svou příčinu a každá událost svůj kontext. Rád bych se dotkl některých příčin a pokusil se poodhalit souvislosti některých nejvíce kritizovaných skutečností kolem nového klubu.

Nejčastější výtky klubu k dramaturgii

Kritici dramaturgie si nejčastěji stěžují, že klub „kopíruje program M-klubu ve Valašském Meziříčí“, „nedávává dostatečný prostor hranickým muzikantům“, „není dostatečně zaměřen na mladé lidi“ a „upřednostňuje živou muziku před elektronickou“.

Výtky k otevírací době

Na otevírací době se nejčastěji nelíbí, že „je zavřeno v sobotu, zavřeno přes vánoční prázdniny a svátky“, „lákavé akce jsou v úterý, kdy není možné příliš ponocovat“ a „otevřeno je v klubu jen v průběhu akcí, nelze jen tak přijít a posedět s přáteli“.

Výtky k interiéru klubu

Na prostoru v klubu lidem nejvíce vadí, že „je příliš sterilní, přesvětlený a odosobněný“, „nesmí se v klubu kouřit“ a „akce jsou špatně nazvučené“.

Výtky k baru

Lidé také nadávají na bar, že „obsluha evidentně nemá žádný vztah ke kultuře“, „obsluha je pomalá a málo pružná“ a „bar je špatně zásoben, nabízí malý výběr nápojů a je předražený“.

Výtky ke komunikaci

Komunikace klubu s okolím se lidem taky příliš nezamlouvá. „Chybí internetové stránky“, „klub nekomunikuje s místní komunitou alternativních umělců a aktivistů“ a „ředitelka klubu se projevuje v komunikaci s místními uznávanými a zasloužilými postavami alternativní kultury arogantně a odměřeně“.

Souvislosti

Věřím, že všechno souvisí se vším a ten, kdo bude společně se mnou pozorně sledovat nasledující postřehy z dění kolem klubu, jistě na většinu naznačených otazníků najde odpověď.

1. Peníze na provoz a výběr ředitele

Postřeh první. Město investovalo velké prostředky do vybudování kulturního zařízení, ale nyní příliš šetří na jeho provozu. Domnívám se, že tajenka zmateného výběrového řízení na ředitele MKZ není zas tak tajemná.

Rada města zcela ignorovala doporučení své vlastní odborné výběrové komise a jmenovala do čela zařízení kandidáta z třetího místa, který navíc ani nepochází z Hranic a nemůže mít tudíž nejmenší představu o zdejším prostředí, lidech a celkové situaci.

Je však zřejmě narozdíl od vítěze výběrovky ochoten kývnout na zcela nerealistický a silně poddimenzovaný provozní rozpočet.

Každému soudnému člověku musí totiž dojít, že pokud provoz kina byl zabezpečen 4,7 úvazky, těžko bude stačit plánovaných 5 úvazků na kino, klub a organizaci veškerých akcí, probíhajících dosud pod hlavičkou města (koncerty na náměstí a na zámku, jarmarky, festivaly, divadla, atd.).

2. Bar měl dotovat program klubu…

Postřeh druhý. Pamatuji si na setkání „kulturních aktivistů“ v zasedací síni zámku, tehdy ještě nad plány klubu. Vystoupil zde vedoucí odboru kultury pan Bušina s informacemi, které získal na pracovní návštěvě valmezského M-klubu.

Jako jednu ze zásadních informací uvedl, že byl ředitelem tamního zařízení upozorněn na nutnost dotovat program klubu z tržeb na baru.

Přesto, aby nemusel být navýšen počet úvazků, byl bar Zámeckého klubu pronajat cizímu provozovateli a klubu z jeho tržebneplyne žádný zisk. Veškerý program je tedy financován pouze ze vstupného!

3. Málo lidí

Postřeh s tím související. Nedostatek úvazků navíc způsobil, že nemůže být otevřen současně klub a kino Svět. Otevírací doba klubu je tedy omezena na úterý a pátek a v těchto dnech se v kině nepromítá.

Dramaturg lepí plakáty a dělá vyhazovače, ředitelka prodává vstupenky, vedoucí kina čistí záchody, prostě nejsou lidi.

4. Vybavení klubu – chyběl odborník

Další postřeh. K projektování a nákupu vybavení nového klubu nebyl zcela evidentně přizván žádný odborník, znalý klubového prostředí a jeho potřeb.

Jak jinak si potom vysvětlit kupříkladu absenci skladu chlazených nápojů a piva, umístění mixážního pultu až za příposlechové bedny nebo nákup zbytečností, jakými jsou třeba bezdrátové mikrofony, a současně absenci jakékoliv DJ techniky?

5. Proč místní podhoubí nekontaktuje klub?

Postřeh dlouhodobý. Otevření nového městského klubu bylo v Hranicích již dlouho s napětím očekáváno a sledováno.

V kuloárech místní pseudointelektuálské komunity (jak ji trefně a s vtipem nazývá má žena) se přitom už několik měsíců předem propíralo, že to stejně nebude stát za nic, kdoví koho si tam město dosadí a určitě to dostane ten nebo ten a podle toho to taky bude vypadat.

Místním hospodským remcalům přitom náramné káplo do noty, že městská rada nakonec přivedla do vedení MKZ úplně cizího člověka, bez jakýchkoliv místních vazeb. Ke komunikaci je vždy třeba dvou stran.

Těžko si lze představit, že by nová ředitelka klubu při všech starostech s rozbíháním úplně nové příspěvkové organizace našla ještě čas a energii obrážet po večerech hospody a seznamovat se s místním podhoubím.

Naopak bych viděl jako naprosto přirozené, kdyby ono místní podhoubí vyrazilo navazovat kontakty do klubu, vědomo si své příležitosti moci konečně dosáhnout na kvalitní prostor, vybavení, technické zázemí a zásadně ovlivnit budoucí podobu onoho nového, neopracovaného a nevyhraněného subjektu.

6. Nepovedlo se to v Olympii, Kameňáku, na Staré střelnici

Postřeh osobní. Za slovem klub cítím nejen noční podnik s kulturním programem, ale především sdružení lidí se společným zájmem, jakousi kulturní komunitu, která se společně schází, diskutuje, tvoří a žije.

Na druhou stranu nepovedlo se to v Olympii, Kameňáku ani v Hudebním klubu na Staré střelnici, tak proč by se to mělo povést zrovna v novém Zámeckém klubu?

7. Stojí místní o klub?

Spíše postesk, než postřeh. Možná to znamená, že místní alternativa vlastně ani o žádný klub nestojí, že stojí jen o to moci si v klidu nad pivem zanadávat.

A možná právě na takovýto signál čeká městská rada, aby mohla konstatovat, že klub je v Hranicích neživotaschopný, že udělali vše, ale lidi zde o něj nemají zájem a je tedy zcela logické jej zrušit a otevřít pod hradbami například Zámeckou vinárnu.

Jak jinak si to všechno vysvětlit …?

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

 

Mgr. Michal Nikitinský

26.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 18 000 Kč Ostatní řemeslní pracovníci v keramice Dělník cihlářské výroby (převážně ruční). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Nabízíme:, možnost ubytování, podnikové stravování - příspěvek, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: cihelnapolom@mybox.cz;, - telefonicky (PO-Pá 8,00 - 13,00 hod.) na číslo 581 612 203 - pan Tomáš Antl - vedoucí výroby, , Místo výkonu práce: Cihelna Polom, spol.s.r.o., Polom č.p. 97, 753 64 Bělotín. Pracoviště: Cihelna polom, spol. s r.o., 753 64 Bělotín. Informace: Tomáš Antl, +420 581 612 203. Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17200 kč. Volných pracovních míst: 60. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: david.subert@sdpeople.cz;, - telefonicky (07,00 - 17,00hod.) na čísle 725 813 533;. Pracoviště: Sdpeople s.r.o. - pracoviště hranice, Olomoucká, č.p. 306, 753 01 Hranice 1. Informace: David Šubert, +420 725 813 533. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 12 200 Kč Vrátní Vrátný/á. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízené místo je vhodné i pro OZP., , Požadujeme:, zodpovědnost, spolehlivost., , Nabízíme:, možnost plánování směn; možnost práce i na zkrácený úvazek, , zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: czpersonal@post.cz,, - telefonicky (09,00 - 17,00hod.) na čísle 702 811 148 - pan Břetislav Půda, Pozn.: na uvedené pracoviště nechodit, kontaktní osoba sídlí na jiné adrese.. Pracoviště: Abp profi management s.r.o. - pracoviště polkovice, 751 44 Polkovice. Informace: Břetislav Půda, +420 702 811 148. Výroba - Výroba Montážní dělník 18 000 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení Montážní dělník/ce. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Požadujeme:, Praxe ve strojírenském oboru vítána. Pracovníka zaučíme., , Nabízíme:, Prémie dle prémiového řádu, , Zájemci se mohou hlásit u pana Dvořáčka:, - zasláním životopisu (CV) na email:cempro@cempro.cz;, - telefonicky na čísle 602 252 606;, - osobně (po - pá, 6-14 hod.) na adrese Nová 1430, Hranice. Pracoviště: Cempro s.r.o., Nová, č.p. 1430, 753 01 Hranice 1. Informace: Miroslav Dvořáček, +420 602 252 606.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Hranic. Ilustrační foto

Hranice sebraly body Novému Jičínu, šlágr prvního s druhým góly nepřinesl

Oholíme hejtmana

Rozhodněte, komu hejtman pošle až 300 000

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 14. října 2018.

Dělat věci jinak se vyplatí. A u erotických pomůcek to platí také

Přední česká produktová designérka Anna Marešová získala za svůj vibrátor z kolekce Whoop.de.doo mezinárodní cenu Red Dot a za Venušiny kuličky Národní cenu za design. Dnes se svým týmem pracuje na nové pražské výletní tramvaji T3 Coupé.

Mladá hranická spisovatelka představuje svůj první román

Vetřelkyně a já - Tak jsem si to nepředstavovala, takový nese název nový humorný román pro ženy a dívky z pera hranické spisovatelky Kláry Nováčkové. Pro pětadvacetiletou studentku jde o autorskou prvotinu, v níž se pokouší vtipně a s nadhledem přiblížit dospívání mladé dívky. „Snažila jsem být maximálně otevřená,“ láká čtenáře nadějná autorka.

AKTUALIZOVÁNO

ODS zvítězila v senátních volbách, lidovci i ANO propadli. Debakl ČSSD

/FOTOGALERIE, SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Deset zástupců ODS míří do Senátu. Opětovně zde usedne například populární teplický primátor Jaroslav Kubera, naopak propadl šéf lidovců Pavel Bělobrádek či exministr kultury Daniel Herman. Neuspěly také vládní strany ANO a ČSSD, které pošlou do horní komory po jednom zástupci. Vítězství z prvního kola stvrdil v Praze Pavel Fischer, do Senátu zamíří i další z neúspěšných kandidátů na post prezidenta Marek Hilšer. Ve hře bylo celkem 27 křesel.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT