Na začátku akce nic nenasvědčovalo pozdější ostudě. Jako první vystoupil s několika koledami Hranický dětský pěvecký sbor. Po něm už přišla na podium starostka města Radka Ondriášová se zahajovacím proslovem.

„Ráda bych vás tady všechny přivítala na našem tradičním rozsvícení vánočního stromu v Hranicích. Jsem ráda, že i v tak velké zimě jste se zde sešli ve velkém počtu. Všem bych chtěla popřát hlavně klidné Vánoce, na které se všichni po této hektické předvánoční době těšíme. Hlavně bych chtěla poděkovat všem organizátorům, kteří pro nás nejen tuto akci, ale i třeba vánoční jarmark připravili,“ pronesla Radka Ondriášová z podia. Poté už nastal okamžik, kvůli kterému všichni, zejména děti, na náměstí přišli.

„Teď bych vás ráda poprosila o spolupráci. Společně začneme od tří odpočítávat,“ řekla Radka Ondriášová k plnému náměstí. Při dokončení počítání ale došlo k velkému překvapení. Místo zářivých svíček byl k vidění stále jen strom zahalený tmou. „Tak zřejmě se někde stala chyba. Pojďme to tedy zkusit ještě jednou a tentokrát raději od pěti,“ neztrácela optimismus Radka Ondriášová ze svého místa u mikrofonu.

Bohužel ani tentokrát se zaplněné náměstí zářícího stromu nedočkalo. Mezi lidi už se začínala vkrádat malá nervozita. Ta začala být vidět i na paní starostce, přesto učinila ještě jeden pokus. „Tak říká se do třetice všeho dobrého. Nejsem sice pověrčivá, ale pojďme to zkusit ještě jednou a začněme raději od sedmičky, ať mají technici dost času k přípravě,“ zachraňovala situaci už trochu nejistě Radka Ondriášová.

I když zejména děti na odpočítávání poctivě spolupracovaly, tak ani tentokrát se náměstí světla ze stromu nedočkalo. Naopak se celé zahalilo do tmy. Radka Ondriášová už raději opustila podium a další pokus nezkoušela. Z davu se začaly ozývat nadávky a nevybíravé výrazy. Daleko horší ale bylo sledovat obrovské zklamání a někdy i slzy v dětských očích. Bohužel ještě dalších padesát minut neměl ani nikdo z organizátorů tolik slušnosti, aby předstoupil na podium a alespoň vysvětlil, co se stalo a zda to bude napraveno. Chvíli se ještě dětský sbor snažil několika koledami udržovat atmosféru, ale lidé se svými ratolestmi se začali rozcházet k domovům.

Pořadatelem vánočních trhů je MKZ, a proto dotaz na problém směřoval na jejich hlavu. „Máte pravdu, je to obrovská ostuda. My jsme pořadateli hlavně jarmarku a strom měl z hlavní části na starosti Ekoltes. Ráno, když to tady zapojovali, tak to ani pořádně neodzkoušeli a hned odjeli. Tady na náměstí je obrovský problém se spodní vodou a nikdo ho už několik let neřeší,“ podal krátké vysvětlení Martin Kapek z MKZ.

O vyjádření jsme požádali i ředitele Ekoltesu Milana Vinklera. „Bohužel jsem nebyl přímo osobně přítomen. Je to velká nepříjemnost, ale momentálně se mi nedaří kontaktovat nikoho z lidí, co to měli přímo na starosti. Tiskovou zprávu za Ekoltes proto budu schopen vydat až zítra, kdy budu o problému přesně obeznámen,“ řekl ředitel firmy Ekoltes Milan Vinkler.

Letošní rozsvícení stromu v Hranicích tak skončilo obrovským zklamáním u přítomných diváků a obrovskou ostudou u pořadatelů.