Podle šéfa Stavebního úřadu v Přerově Jiřího Justa už bylo na obě tyto akce vydáno stavební povolení.

„Fotovoltaická elektrárna v Horní Moštěnici bude jednomegawattová a v tomto rozsahu je povolena i investice v Troubkách nad Bečvou,“ uvedl šéf přerovského Stavebního úřadu Jiří Just.

Sluneční elektrárna v Horní Moštěnici vyroste na jižním okraji obce. Tvořit ji budou jednotlivé fotovoltaické panely, umístěné v řadách na ploše pozemků, trafostanice a kiosek pro obsluhu elektrárny.

„Sluneční elektrárna by se měla začít stavět do konce roku. Vítáme to, protože nedělá žádný hluk a obec díky tomu ušetří na osvětlení,“ vysvětlil starosta Horní Moštěnice Zdeněk Vrána. Investorem stavby je podle něj soukromá společnost.

Projekt na stavbu sluneční elektrárny podpořili i radní v Troubkách nad Bečvou. „Obrátila se na nás firma, která už v obci provozuje malou vodní elektrárnu. Sluneční elektrárna vyroste na pozemku 2,5 hektaru, který jsme firmě odprodali. Tato plocha byla totiž vhodná pro podnikatelské využití,“ vysvětlil troubecký starosta Radek Brázda.

Podle něj bude mít sluneční elektrárna pro obec velký přínos. „Je to zdroj ekologické a obnovitelné energie. Má být oplocená a provozní objekt bude napojený na trafostanici,“ upřesnil. V současné době se prý čeká pouze na to, jak bude stavba finančně zajištěna. Ekologický přínos shrnul i vedoucí odboru zemědělství přerovského magistrátu Ivo Hubík. „Výhodou elektráren je dodání elektřiny do sítě z čistého zdroje,“ řekl.

Na Hranicku se zatím nikdo k výstavbě elektráren nechystá. „Nezaregistroval jsem u nás žádnou takovou žádost o stavební povolení,“ potvrdil vedoucí stavebního úřadu hranické radnice Ladislav Patočka s tím, že ani žádné větrné elektrárny nejsou podle jeho informací v daném regionu v brzké době plánovány.