„Práce na revitalizaci Sadů Čs. legií byly zahájeny před několika dny. Vybraná firma zde nyní provádí výkopy pro vodovodní potrubí,“ informoval mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Jak dále upřesnil nové rozvody vody budou sloužit jednak pro obnovený vodní prvek nedaleko altánku, jednak pro nově vybudované veřejné záchody, a také pro zavlažování nově vysazených dřevin.

V pondělí 9. ledna příštího roku by měla začít další etapa. Kácení přestárlých stromů a poškozených stromů a odstraňování náletových dřevin.

„V souladu s projektem jich bude vykáceno asi sto čtyřicet. Již nyní jsme všechny stromy určené pro kácení očíslovali a zanesli do tabulek. V nich budou i další údaje jako výška dřeviny a objem kmene,“ sdělila Ivana Zaoralová, vedoucí odboru životního prostředí na hranické radnici.

Registrace stromů bude městu sloužit k tomu, aby si ohlídalo, že se pokácené dřevo někde „neztratí“.

„Jakmile bude strom pokácen, odborní pracovníci společnosti Ekoltes jej nacení a potom se prodá. Už teď mají lidé zájem o dřevo,“ vysvětlila Zaoralová. Peníze za prodej dřeva pak zamíří zpět do městské kasy.

Proč se kácí?

Podle zástupců města je kácení nezbytné. V parku je mnoho náletových dřevin, které kazí jeho původní ráz. Poté co zmizí, by se tak měly vrátit původní pohledové osy parku, tak jak byl původně vyprojektován. Řada dřevin je navíc ve velmi špatném stavu. „Několik desítek let tady nebyla žádná větší investice, která by se stavem parku zabývala,“ upřesnil Bakovský.

Po vykácení přijde na řadu masivní výsadba.

„Nové dřeviny by měly být odolné vůči kolísání hladiny spodní vody,“ uvedl mluvčí. V parku budou opraveny cesty a síť chodníků, rekonstrukce se dočká i hudební pavilon a kašna. Postaveny budou nová dětská hřiště a veřejné záchody, stávající tenisové kurty zůstanou zachovány. „Projekt počítá i větším propojením s řekou Bečvou,“ dodal Bakovský.

Celkem zamíří na revitalizaci Sadů Čs. legií okolo osmnácti milionů korun. Část těchto peněz získalo město jako dotaci Regionálního operačního programu Střední Morava.

Sady Čs. legií
Park byl vybudován na začátku 20. století podle návrhu významného architekta Františka Thomayera v místě bývalých městských pastvin. Původně se do parku vstupovalo přímo z mostu přes Bečvu. Park tehdy zasahoval i do dnešní křižovatky u sokolovny. Meteorologický sloup z roku 1909, který nyní stojí uprostřed zmíněné křižovatky, byl tehdy součástí parku. V roce 1923 byl v parku odhalen pomník Jana Husa od sochaře Julia Pelikána. Velkou slávu zažily sady v roce 1927, kdy se zde konala rozsáhlá Krajinská výstava Pobečví. Kvůli ní byl postaven i hudební altánek, který byl po dlouhá léta dějištěm promenádních koncertů. V druhé polovině dvacátého století začal park postupně chátrat. Revitalizace by mu měla vrátit jeho původní slávu a lesk.