Jak velkým problémem jsou v současné době v Hranicích a okolí drogy?

Na to je dost těžká odpověď. Jsme hlavně v kontaktu s nějakým vrcholkem ledovce. S lidmi, kteří naše služby využívají. Ale kolik je celkově lidí, kteří drogy v oblasti berou samozřejmě nevíme.

Z jakých společenských sort, případně oblastí se objevují lidé, kteří droze propadnou?

V podstatě nelze určit žádnou šablonu, aby se určilo, odkud drogově závislá osoba pochází. Je pravda, že rodina hraje velkou roli, ale stává se, že i mladík ze zajištěné rodiny podobnému lákadlu propadne.

Jaký je nejčastější důvod, že mladý člověk sáhne po droze?

Může za tím být zvědavost nebo experimentování. Podle statistik si podobnou zkušeností například s marihuanou projde obrovské množství mladých. A důvodem je právě zvědavost.

Ivo Vavřík, kontaktní pracovník Kappa centra v Hranicích

Zmínil jste marihuanu. Je nejčastější drogou, se kterou se v Hranicích setkáváte?

Určitě jde o nejčastěji užívanou drogu nejen v Hranicích, ale v celé republice. Za ní následuje pervitin a extáze.

Setkal jste se v Hranicích i s takzvanými tvrdými drogami?

Z lidí co k nám chodí má hodně problém právě s pervitinem. Jde o drogu, která je dobře dostupná a proto je hodně rozšířená.

Existuje nějaká univerzální rada pro rodiče, aby jejich potomek do podobných potíží nezapadl?

Důležité je, aby rodina žila „normálním životem“. Rodiče musí komunikovat nejen s dítětem, ale i běžně mezi sebou. Je i důležité, aby bylo dítě vedené k nějakým aktivitám a koníčkům. V podobném případě je nižší pravděpodobnost, že by dítě mohlo drogám propadnout.

Může ale nastat situace, že potomek už droze propadl. Jaká je v tu chvíli nejlepší rada pro rodiče?

Ono se dobře radí, ale v první řadě je hodně důležité zachovat klid. Nepanikařit a nedělat různá emotivní rozhodnutí typu „já tě zabiji“. V klidu si s potomkem promluvit.

A myslíte, že podobný pohovor zabírá?

Může a nemusí. Klasická reakce dítěte je, že droga není jeho, že si ji u něj schoval kamarád. Nejhorší je, že mnoho rodičů se s podobným vysvětlením spokojí. Pro ně je to jednodušší, než situaci nějak řešit.

Na jaké bázi funguje spolupráce s rodičem, který přivede svého potomka?

Většinou nás rodiče nejdříve telefonicky kontaktují a domluvíme si schůzku. Na první přijdou většinou sami a v ideálním případě přijdou na druhou schůzku už i s potomkem. Dále už se většinou pracuje jen s dítětem. Pokud je ale zájem, dá se pracovat i s celou rodinou.

Jak se pracuje s puberťákem, který k vám nepřišel úplně dobrovolně?

Hodně špatně, protože dotyčný člověk si ani nepřipouští, že má nějaký problém. Jediným problémem pro něj jsou třeba právě rodiče, kteří ho donutili k nám přijít.

Berou mladí marihuanu vůbec ještě jako drogu?

No právě, že pohled zrovna na marihuanu je u mladých úplně odlišný, než třeba u jejich rodičů. Setkal se s ní v podstatě každý druhý a proto si v kontaktu s ní nepřipouští žádné potíže. V podstatě si ani neuvědomují, že je nelegální.

V jakém stavu se klienti k vám do centra dostávají?

My se zde setkáváme s lidmi, kteří prostě jen zkusili zakouřit si marihuanu a někdo ji u nich viděl. Potom je potřeba zjistit, proč k něčemu podobnému dotyčný sáhnul. Může jít třeba o obyčejnou rebelii.

A pokud jde o vážnější případy už závislých lidí?

Mohou využít například výměnného servisu, kdy jim dáme nové čisté stříkačky. Dostanou zde základní hygienický servis.

Dokážete říct jakou úspěšnost máte v Hranicích v boji s drogou?

Je potřeba si uvědomit, že nejsme léčebné centrum. Opravdu fungujeme jako kontaktní centrum. Proto musíme hlavně nakontaktovat lidi a vtáhnout je do kontaktu s institucemi.

Dobře. Člověka jste kontaktoval a co dál?

Je potřeba ho motivovat, aby své chování změnil. Aby si vůbec uvědomil, že co dělá není úplně správné a že má nějaký problém. Ve chvíli, kdy si podobnou věc uvědomí, tak ho v řebříčku služeb posíláme zase dál. Třeba právě do léčebny.

Stává se vám, že člověk, který už byl vyléčený do drog opět zabředne?

Stává se u lidí, kteří se jdou léčit jakoby z trucu. Mají nařízenou soudní léčbu a proto se jdou léčit. Poté se vrátí do svého obvyklého prostředí a opět se do problému dostanou.

Jaké možnosti u vás klientům nabízíte?

Jedná se o už zmíněný výměnný servis. Právě tím u nich můžeme získat důvěru. Oni si přijdou stříkačky vyměnit vícekrát a my s nimi postupně začínáme hovořit a pomáhat jim se základními problémy. A už začíná důležitá komunikace s klientem.

Na závěr, kdyby jste mohl říct, kolik máte momentálně v Hranicích klientů?

Když jsme dělali statistiku pro loňský rok, došli jsme přibližně ke stovce lidí, kteří k nám chodí. Ale čísla jsou hodně proměnlivá. (zem)