„Poškozený uhradil vstupní poplatek 2 tisíce korun a údajný odborník na investice ho přiměl k tomu, aby si stáhl do počítače program pro vzdálený přístup. Přemluvil ho, aby u své banky uzavřel půjčku na 700 tisíc korun, což muž udělal,“ popsala přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Falešný obchodník s poškozeným komunikoval prostřednictvím sociální sítě a zaslal mu smlouvu, ve které bylo uvedeno, že garantovaný zisk je 42 procent, a to pouhý týden po přijetí částky 700 tisíc korun.

Muž tedy ve dvou částkách peníze, určené k obchodování s akciemi na americké burze, odeslal. O pět dní později obdržel informaci o tom, že investice proběhla úspěšně a na jeho účet bude zaslán původní vklad 700 tisíc korun plus výnos, což je celkem 1 milion 39 tisíc korun.

Podvodník zaslal poškozenému jako garanci potvrzení, že platba byla odeslána, ale mělo to samozřejmě háček. V potvrzení o stavu transakce bylo uvedeno, že banka čeká na doložení daní ve výši necelých 188 tisíc korun - tyto peníze ovšem poškozený neměl. Neznámý ho tedy přiměl k tomu, aby si je opět půjčil.

„Muž si sjednal u své banky expresní půjčku 70 tisíc korun, která mu byla schválena. Další transakce na jeho účtu ale banka zamítla a varovala ho, že se mohl stát obětí investičního podvodu. I přesto poškozený vybral v hotovosti 140 tisíc korun. Peníze včetně nové půjčky vložil na základě pokynů pachatele postupně na svůj další bankovní účet vedený u jiné společnosti,“ vylíčila dále mluvčí.

Omámený vidinou zisku muž peníze ve třech platbách odeslal na účet, který mu pachatel sdělil. „I v tomto případě byl bankou varován, že se mohl stát obětí podvodu. Pachatel ale poškozeného uklidnil, že už nic nebrání tomu, aby mu byla celá částka vyplacena,“ řekla.

Na zisk z údajného obchodování na burze čekal muž marně. Nakonec mu nezbylo, než se obrátit na policisty a podvodné jednání oznámit. „Svým neuváženým jednáním tak přišel o více než 842 tisíc korun. Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření z podvodu,“ uzavřela Zajícová.