Sestava slavných Alexandrovců čítá nyní na stočtytřicet umělců, kromě zpěváků je to také orchestr a tanečníci. Na pódiu zazní osvědčené hity jako Kaťuša, Kalinka, Donci-Molod a další.

Letošní evropské turné Alexandrovců zavítá do šesti měst naší republiky. Soubor, který byl založen před jedenaosmdesáti lety, s sebou přiveze i svou nastupující generaci – osmnáct členů dětského sboru, takzvaných „Mladých Alexandrovců“.

Také na současném turné po České republice si Alexandrovci, stejně jako v minulých letech k sobě na pódium pozvou některou z českých hudebních hvězd. V Olomouci se diváci mohou těšit na Petra Koláře.

„Zpěvák vystoupí se svými dvěma nejznámějšími písničkami „Vyznání“ a „Ještě že Tě, lásko, mám“. Koláře doprovodí Alexandrovci hudebně i pěvecky,“ uvedla Kristýna Peterková z agentury, která Koláře zastupuje.

Nespadne ostuda města Alexandrovcům na hlavu?

Na Hané při svém turné po Česku Alexandrovci rozezvučí svým mohutným chorálem olomoucký zimní stadion.

Při pohledu na stánek, který s přehledem vyhrál nedávné internetové hlasování Olomouckého deníku o největší ostudu města, může Olomoučany s nadsázkou napadnout jízlivá otázka: Nespadne ruským zpěvákům na hlavu?

Manažer zimního stadionu Erik Fürst však otázku, zda by snad neměl budovu před takovým velkým koncertem prohlédnout statit, striktně zamítl.

„Budova je v dobrém technickém stavu, poslední rekonstrukce sice byla skoro před třiceti lety, ale se statikou či podobnými věcmi nemáme žádný problém. Bývají zde koncerty celkem pravidelně, před dvěma lety tu byli Kabáti, o rok dříve Lucie. Nemáme strach, že by se cokoliv stalo,“ ujistil.

Celkem kolik lidí příští čtvrtek stadion zaplní se nám nepodařilo zjistit. Společnost Ticket Art Praha, která koncert pořádá, to redakci odmítla sdělit.

Stadion má k dispozici 3900 míst k sezení a 1400 míst na stání, kapacita je tedy 5300 lidí. To ale pouze na ochozech. Podle Fürsta však bude část návštěvníků i v prostoru ledové plochy, nedokáže ale odhadnout, kolik lidí nakonec může stadion pojmout.

Město prozatím nemá adekvátní prostory, v nichž by podobně veliké akce našly zázemí. Jiná možnost než stadion se tak nenabízí. (lil)

Koncertovali i na bitevních polích

Pěvecký a taneční soubor Alexandrovci nese oficiální název Dvakrát řádem Rudého praporu vyznamenaný akademický soubor písní a tanců Ruské armády Alexandra Vasiljeviče Alexandrova.

Vznikl v roce 1928 a svou činnost zahájil oficiálně vystoupením v Ústředním domě Rudé armády v Moskvě 12. října 1928. Původně měl jen dvanáct členů.

V průběhu let se soubor rozrůstal, zpíval vojákům při jejich odjezdech na frontu a často koncertoval i přímo na bitevních polích. Dnes má na dvě stě zaměstnanců, z toho sto čtyřicet umělců. Kromě zpěváků tvoří ansámbl orchestr a tanečníci.

V České republice vystupují již poněkolikáté. V minulosti s nimi z českých umělců vystupovali i Karel Gott, Lucie Bílá či saxofonista Felix Slováček.

Kromě Olomouce hraje letos vojenská formace i v Praze, Lokti, Jihlavě, Pardubicích a svou cestu po Česku uzavře v Ostravě.