Hrajete na Helfštýně na akci Author Šela Marathon. Jaký je váš vztah k cyklistice?

Jan: Když jsem byl mladší, často jsem jezdil na horském kole v Beskydech, které jsou hodně hornaté, proto se tam výborně jezdí. Taky jsem před pár lety absolvoval závod Memoriál Dr. Jana Egona Kozla, což je podobná akce, ale mnohem menší. Snad si ji někdy zopakuji.

Albert: Horské kola nejsou úplně moje parketa. Uvažuji, že si časem možná koupím nějaké pohodlné městské kolo.

Třinecká indie-popová kapela Charlie Straight

Třinecká indie-popová kapela Charlie Straight. Foto: Adam Holý

Koncertovali jste už někdy na nějakém hradu?

Jan: V minulém roce jsme hráli na několika během letního festivalu České hrady. Letos budeme vystupovat na stejné akci tuším na dvou.

Albert: Kdysi v Čechách a pamatuji si, že tam byla zima. Atmosféra je na nich vždycky dobrá. Je poznat, jestli hraješ v klubu, na náměstí, nebo na několika set let starém hradě. Doufám, že tady na Helfštýně bude dobrá akustika.

Máte novou desku, turné k ní už je skoro u konce. Jaké další koncerty vás čekají?

Albert: Právě poslední koncert turné 16. května v Praze v Akropoli a pak následuje několik koncertů v Čechách. Poblíž budeme třeba 31. května ve Zlíně. Z festivalů nás neminou ty největší jako Rock for People, Colours of Ostrava, v srpnu pak Sázavafest, Open Air Festival nebo Grape Festival na Slovensku.

A co koncerty v zahraničí?

Jan: Máme potvrzené, že budeme hrát v Bruselu. V září pak třeba ve Francii v městečku Épinal. Další koncerty jsou ve fázi plánování. Často jezdíme koncertovat do Mnichova, kde jsme hráli už asi desetkrát.

Druhou desku jste nahrávali ve Švýcarsku s britským producentem Guyem Fixsenem. Jaká to pro vás byla zkušenost?

Albert: Měli jsme štěstí, že nás pozval jeden náš fanda do svého švýcarského studia, které bylo výborně vybavené. Když ho viděl náš producent, tak nám řekl, že je to supr místo pro nahrání celé desky. Bylo poměrně vysoko v horách a hlavně tam dobře vařili. Náš první producent Michal Novák nám třeba řekl, že naše nová deska není na první poslech, ale že se mu líbí.

Jan: Hlavně jsme chtěli, ať nám nahrává desku někdo s jiným kulturním kontextem. Guye nám doporučil hudebník a producent Jan Muchow, který s ním v minulosti spolupracoval. Nejdřív jsme s ním nahráli demoverze ve zkušebně v Třinci a pak dvě písně na zkoušku v Ostravě. A tam se potvrdilo, že si rozumíme.

Co pro vás byla největší inspirace v období vašich začátků?

Michal: Tehdy jsme hodně poslouchali Coldplay. Další z kapely ale mohli i jazz nebo vážnou hudbu.

Spolupracovali jste s choreografem Yemim A.D.? Co vše jste s ním zplodili?

Albert: Natočili jsme s ním v New Yorku klip k písni School Beauty Queen a když jsme měli koncert v pražském klubu SaSaZu, tak nám vypomohl s dramaturgií, aby to byla show a byla extravagantní. Z té se pořídil videozáznam, který brzo zveřejníme na internetu.

Nedávno se začal vysílat váš klip Coco. Plánujete ještě nějaký další klip?

Michal: V současnosti doděláváme klip k písni Someone With a Slow Heartbeat, který je ve fázi stříhání a postprodukce.

Jak vám změnil život fakt, že jste vyhráli ceny v hudebních soutěžích Anděl, MTV European Music Award nebo Český slavík a vaše hudba je teď i ve filmech?

Albert: Máme obrovské štěstí. Můžeme se teď většinu času zabývat tím, co nás baví, s vyhlídkou, že nás to jednou bude živit. Nemáme za sebou nějaké velké vydavatelství, ale děláme to, co chceme. Lidé z toho můžou cítit, že to děláme ze srdce a že je to upřímné. Po tom, co jsme byli v Show Jana Krause, tak máme určitě i větší zodpovědnost. Lidé si totiž řeknou, že to je ta kapela z televize. Musíme zahrát tak, aby nám to lidi věřili a bavili se.