Jak dlouho se věnujete malování?

Nevím to přesně. Vždycky jsem si kreslil tužkou na papír, ale obrazy maluji asi pět let. Začátky jsou těžké, napřed nad každým dlouho přemýšlím. Namaloval jsem kolem osmnácti, dvaceti obrazů. Většinu z nich má moje rodina a kamarádi.

Jak byste popsal styl svých obrazů?

Nemaluji podle stylu. Maluji, jak to cítím. Nemám výtvarnou školu, ale stavební učiliště, takže se ve stylech příliš nevyznám. Neřeknu třeba, odkdy dokdy trval kubismus, kde jsou jeho hranice. Sháním si literaturu, ale mám dojem, že kvalitnější jsou staré publikace než nově vydané knihy. Bohužel nemám čas obcházet antikvariáty nebo knihovny.

Máte oblíbeného malíře?

Jackson Pollock. Některá díla Amadea Modiglianiho. Oslovuje mě i dílo starších mistrů, například Hieronyma Bosche.

Malujete abstraktní díla, mají vaše obrazy názvy?

Některé obrazy názvy nemají. Například na jeden z obrazů, akt, kamarád reagoval „Ve sprše“. Tak to pojmenování asi zůstane. Mám rád obraz Na druhé straně, ve kterém každý vidí něco jiného. Další obrazy jsou třeba Pocta hasičům, Září 11 nebo Rudá tulipán. Snažím se být původní, proto ten neobvyklý název Rudá tulipán.

A jaká je vaše technika malby?

Většinou olej. Ale experimentuji například i s uhlem nebo latexem. Postup je u každého obrazu jiný. Někdy musím sladit barvy a míchat začerstva, jindy musím počkat, až vrstvy zaschnou.

Čím jsou vaše obrazy typické?

U mých obrazů je taky dominantní podpis, většina malířů dělá podpis až nakonec, já ho zapracovávám do kompozice už v průběhu malování. Nepoužívám rámy. Na moderní obrazy rám nepatří, ne do moderního bytu, kde má dílo vyniknout. Rámy se hodí na staré obrázky na chatě. Nelíbí se mi malíři, kteří jsou v zajetých kolejích, ale oceňuji nápad, a díla, která posouvají hranice. Zátiší nebo krajinky, to u mě nenajdete. Taky nerad maluji malá plátna. Čím větší, tím lepší, lépe vyniknou.

Máte ještě další zájmy?

Dřív jsem hodně fandil motorkám a formulím, ale dnes už jsou soutěže jen o penězích, ne o talentu. Poslouchám tvrdou muziku, Led Zepelín, Deep Purple. Kapely Death nebo Obituary jsou mé srdeční záležitosti už od mých čtrnácti let.

Co máte v plánu do budoucna?

V hlavě nosím témata na sérii dvanácti obrazu. Uvažoval jsem o výstavě, ale je to problém. Pronájem galerií je většinou dost drahý. Pokud člověk nemá známé, je těžké se prosadit.

VERONIKA FIEDLEROVÁ