„Nápad vznikl při pravidelných schůzkách neformálního klubu lipenských fotografů,“ uvádí Magdalena Gladišová, která skupinu mediálně zastupuje. Jaroslav Vacek, Hynek Polák, Michal Novák, Antonín Cikánek a Pavel Motan sledovali dění ve městě každý po svém.

„Dva z fotografů strávili ten den se starostou města a bude velmi zajímavé porovnat, jak se bude jejich uchopení toho dne a interpretace lišit,“ popisuje Gladišová. Jaroslav Vacek, který je hlavním iniciátorem celého nápadu, začal v určený den fotit s úderem půlnoci. „Nakonec jsem ani nestihl navštívit všechna prostředí, o kterých jsem si myslel, že by se v reportáži mohla objevit. Šlo mi o různost, hodně to bylo o běžném setkávání na ulicích,“ říká Vacek.

Podle Gladišové je zajímavý počin zároveň i obrazovou kronikou města a pro budoucí generace se může stát neotřelou sondou do života malého města na začátku 21. století. Projekt podpořilo i město, možná k němu vznikne i například kniha. Do podobné akce se podle vzoru fotografů z Lipníku hodlají pustit i přerovští umělci. (pakk)