Traktor má na svém kontě zhruba čtyři desítky songů, více jak dvě stovky koncertů, dva videoklipy, jeden vysílala i česká hudební stanice Óčko. Jejich hudbu hrají rocková rádia v celé republice. Jak vzniká nová deska a co od ní mohou posluchači očekávat? Na to i na další zajímavosti jsme se zeptali frontmana kapely Traktor Martina Kapka.

Po dvou letech vydáváte novou desku. Na co se vaši posluchači můžou těšit především? Chystáte nějaké překvapení?

Nové CD bude obsahovat 13 písniček a jedna z nich je docela výjimečná. Co se týká Traktoru je dost atypická, je zde jenom klavír a zpěv. Šli jsme do jiných vod. (smích) Ale pořád ještě nejsme zcela rozhodnutí, jestli to bude ta třináctá. Teprve ji budeme dodělávat a pak zjistíme, jestli tam koncepčně zapadá, nebo jestli je úplně jinde. Hlavně nám jde o to, aby nenarušila spád desky. Hodně nám záleží na tom, jak to bude zaranžované.

To vypadá, že chcete, aby vaše nová deska byla opravdu výjimečná. S kým na ni spolupracujete?

Na tři skladby jsme oslovili Milana Cimfeho. Jsme zvědaví, kam to posune. Milan je člověk, u kterého točila několik desek například i skupina Kabát a má velmi bohaté zkušenosti. Jinak si vše aranžujeme sami, tak jako na předchozích albech.

Co říkal na vaše demo nahrávky?

Naše demo materiály se mu líbily. Vybral dvě až tři písničky, které přetočíme a které budou jako bonus k téhle desce. Jak to dopadne jsme velmi zvědaví. Nejvíc nám udělal radost, že řekl, že to není ničemu podobné.

Budou tedy komerčnější?

Netvrdím, že to budou vyloženě rádiové verze, v dnešní době i komerčnější kapely mají problém s rádiem, ale chceme si zkusit, jak by to vypadalo zaranžované někým, kdo má bohaté zkušenosti. Pro Traktor je to zase krok dopředu.

Hudbu a texty píšeš ty. Domlouváte se s klukama, nebo to nechávají čistě na tobě?

Vypadá to asi tak, že já donesu nápad s tím, že veškeré aranže dělají kluci z kapely. Se španělkou v ruce jim nastíním tón melodie a zpěv, a tu důležitou práci dodělají kluci. Sem tam mi mluví do textu, což je ale dobře. Na druhé desce nás chválili za dobré texty i lidi, kteří Traktor moc neposlouchají.

Hranická formace Traktor

Šedesát devítka měla opravdu hodně zajímavých textů. To asi máte nyní laťku dost vysoko…

Chtěl jsem se vyvarovat některým tématům, typu písničky Můj milý deníčku z 69. Chci aby texty byly rádoby úsměvné, ale ne za každou cenu. Někdy použiju třeba dvojsmysly. Zároveň ale vážíme každé slovo, všechny fráze. Pitváme se v tom, jak to vyzní, takže probíráme tón po tónu, slovo po slovu. Dobrý text je, řekl bych, sedmdesát procent úspěchu.

Vrátila bych se ještě k těm textům, říkal jsi, že je nyní více promýšlíte, čím si myslíš, že to je?

Jsme zase zralejší a škoda každého slova, které padne vedle (smích) Snažíme se jít více do hloubky, pokud se třeba vyloženě nejedná o úlet. Ty texty mají větší význam. Každý si v tom může najít svůj příběh, může se s ním nějak ztotožnit. Všechny texty jsou z mého života, ale ne z mého soukromí. Každého textaře inspiruje něco jiného. Mě inspiruje moje okolí, vztahy kolem mě, lidé kolem mě, jejich radosti, starosti, zážitky. Chceme se hlavně vyvarovat různých klišé a většinou používáme ironii i nadhled. Mě neustále něco inspiruje i televize nebo zprávy. Pořád se mi v hlavě honí nějaké texty, pochody… Pořád jsem mimo realitu… (smích)

Deska by se měla objevit v květnu, je konec března, jak jste na tom?

Pomalu, ale jistě se blížíme k cíli.. Mám velkou výhodu, že točíme ve studiu u Vaška Dreiseitla ve Lhotce kousek od Hranic. Toto studio je opravdu na velmi dobré úrovni. Vašek nám i dost pomáhá s technikou. Točili jsme zde desku i před dvěma lety a ta technika je dneska už zase úplně jinde. Je to obrovský pokrok – další možnosti, jiné obzory. Chceme, aby ta nahrávka opravdu zněla dobře, tak jak ve „velkých“ nahrávacích studiích. Dokud s tím nebudeme stoprocentně spokojeni, tak to prostě nepustíme a vyjde třeba o týden později. Máme na to čas a nechceme nic uspěchat.

Titulní písnička i název desky je Tmel. O čem to je?

O tmelu (smích) Jde o to, že tady si každý hrabeme na svém písečku a jediné, co český národ stmelí, je buďto revoluce, když cinkáme klíči a objímáme se, nebo potom, když máme republikové sportovní úspěchy, třeba naši hokejisté získají zlato. Synonymum toho slova tmel je, že my spolu letos hrajeme 10 let a je to mezi námi super. Navíc tmel rovná se chmel, takže i to posezení u piva nás lidsky udržuje.

To zní dost vážně…

(smích) Je to pořád ten samý Traktor, jak ho naši příznivci znají. Na desce je spoustu současné pravdy, která ale není řečena napřímo, posluchači je vyčtou mezi řádky. Je tam opět nadsázka. Na desce jsou ale i dva pomalejší kusy s vážnějším tématem. |Je to taková naše druhá poloha. Ale méně častá.

U šedesát devítky jste na klipu písničky Cosmosen spolupracovali se Zdeňkem Izerem. Chystáte i k této desce nějaký klip?

Určitě. Máme už i vybraný tým lidí, kteří by ho dělali, s tím, že ale chceme počkat, až na základě fanoušků, která z písniček u nich zaboduje. Každá písnička je jiná a myslím si že vím, která bude potenciálním hitem, to ale necháme na lidech. Sto lidí sto názorů. Naši fanoušci už jsou na novou desku natěšení, i to nás samozřejmě posouvá hodně dopředu.

Určitě k nové desce chystáte nejenom křest ale i šňůru koncertů, kde ji představíte.

Křest by měl proběhnout v květnu doma v Hranicích, hned po vydání. S koncerty začínáme už první týden v červnu asi do poloviny září. Bude jich kolem třiceti. Přes léto nás opět čekají festivaly. Budeme hrát například na Benátské noci nebo na velikém festivalu na Slovensku Topfest, kde jsme vloni hráli po skupině Kabát a Status Quo. Asi dvě třetiny už jsou jisté, máme je na našich stránkách, ostatní jsou zatím v jednání.

Loni jste byli na šňůře s Alkeholem a s Dogou, a před tím jste se dokonce objevili jako předkapela Teamu. Co to pro vás znamenalo?

Pro nás to byla především ohromná zkušenost, díky Bohu za to. Turné nám dalo opravdu hodně. Lidé, kteří nás dříve neznali, si najednou kupovali naše desky, protože se jim to opravdu líbilo. Aspoň to tvrdili. (smích) Zjistili jsme, že máme opravdu široké spektrum posluchačů. Možná, že letos pojedeme turné s jednou slavnou zahraniční kapelou, nechci ale nic zakřiknou, je to zatím pořád v jednání.

Zajímalo by mě, co vlastně posloucháte vy, v kapele? Třeba, když jedete na koncert, shodnete se na stejné muzice, kterou si pustíte v autě?

Každý posloucháme něco jiného, je jen málo kapel, na kterých se shodneme a nikomu nevadí (smích). Jsme ale tolerantní. Většina z nás je stejně odkojená klasickým bigbítem. Já si rád si poslechnu Pink Floyd, Metaliccu, Megadeth, Buty, Extreme, U2, Satrianiho, nebo klidně i Mika Oldfielda, nebo např. bratry Ebeny, Jana Spáleného. Muzika je buď dobrá, nebo špatná.

TRAKTOR

založení

duben 2001

sestava

Pavel Balko – bicí

Standa Balko – kytara

Karel Ferda – basa

Petr Bartošek – klávesy

Martin Kapek – zpěv

diskografie

2004 – …s vlečkou se to lépe táhne

2009 – 69

2011 – Tmel

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku