Pěvecké soutěži v Prostějově předcházelo okresní kolo Hanácké písničky. Z ní se do Hanáckýho kohóta probojovalo šest dětí z Hranicka.

„Základní školu Struhlovsko reprezentoval třeťák Honzík Králíček a Barbora Mikolášiková s Lucií Macigovou z hranického gymnázia. Hranický dětský pěvecký sbor vyslal do soutěže Adélku Frydrychovou, Danielku Pitekovou a Nikolku Lukášovou,“ vyjmenovala reprezentanty z Hranic Jitka Řezníčková.

Ve velmi početné a těžké konkurenci vítězů okresních kol olomouckého kraje se zpěváci z Hranicka neměli důvod za své výkony stydět. „Všichni zpívali krásně a bez chybičky,“ pochválila je Řezníčková.

Daniela Piteková a Adéla Frydrychová si každá za svou kategorii přivezly domů diplomy a ceny za třetí a druhé místo. „Není to jejich první úspěch. Obě dívky už jsou v této soutěži dobře známé. Do krajského kola se probojovaly už poněkolikáté,“ prozradila na své svěřenkyně Jitka Řezníčková a vyjádřila prostřednictvím Deníku gratulaci i ostatním reprezentantům.

Soutěž O hanáckýho kohóta je zaměřena na přednes lidových písní. Na předních místech se tedy většinou umisťují členové folklorních souborů. Hranický dětský pěvecký sbor vede své členy spíše k univerzálnímu přednesu. Učí je sólovému i sborovému zpěvu na téměř profesionální úrovni.

„Kdo má v soutěži O hanáckýho kohóta příliš školený hlas, nemá u poroty moc velkou šanci na vítězství. Tam jde opravdu spíš o lidový přednes,“ podotkla vedoucí HDPS Taťána Jonasová. Podle ní je však pěveckých soutěží v republice velmi málo a proto Hraničtí zkoušejí štěstí i tam, kde velkou naději na vavříny nemají.