Soubor, který má na svém kontě úspěchy na národních přehlídkách amatérských divadel, letos sáhl po originálním námětu scénáristy Jaroslava Koloděje.

„Autor píše pohádky o pekle a hru s názvem „Jak se peklo zadlužilo“ ještě nikdo před námi nehrál. Její ztvárnění bude tedy zároveň českou premiérou,“ uvedla režisérka Moravského divadla v Olomouci Vlasta Hartlová, která s přerovskými herci představení nastudovala.

„Když jsem začala text číst, věděla jsem, že to není jen nějaká infantilní pohádka. Je v ní spousta momentů, které v podstatě karikují současnou situaci na politické scéně. Hra je tedy velmi aktuální a nadčasová,“ řekla režisérka.

Podstatou příběhu je, že peklo zbankrotovalo kvůli nedostatku hříšníků. „Najednou jsou tam prázdné kotle, všechno je vytunelované a všude je zima. Představení hledá odpovědi na otázky, proč se peklo zadlužilo,“ vysvětluje režisérka.

Audit v pekle provádí cizinka, která se snaží zjistit, co způsobilo náhlou ztrátu jeho prosperity.

„Mottem komedie je asi to, že malé ryby nakonec uplavou a velké se zase vyplatí ze svých hříchů – a proto v pekle chybějí dušičky. Audit nakonec skončí tím, že peklo je v podstatě komunita spokojených lidí, kteří si ani na okamžik nepřejí, aby se ocitli mezi lidmi na zemi,“ dodává Hartlová.

Pekelná pohádka je hudební komedií a muziku na texty autora hry Jaroslava Koloděje složil známý přerovský skladatel a kytarista Ivan Němeček.

„Vycházel jsem z toho, že čerti jsou v podstatě bluesmani. Jsou drsní, špinaví a tak trochu na dně. Blues a peklo mi připadalo jako zajímavé spojení,“vysvětluje Němeček, proč bude děj dokreslovat právě bluesová hudba.

Na tvorbě skladeb pracoval zhruba půl roku. „V současné době dodělávám poslední dvě,“ upřesnil Němeček. Producentem představení je zakladatel a dlouholetý činovník divadla Dostavník Ivo Kolařík.

Historie amatérského divadla Dostavník se podle jeho slov datuje od roku 1970. „Za celou éru jsme se několikrát zúčastnili celonárodní přehlídky amatérských divadel Jiráskův Hronov anebo v Třebíči,“ připomněl Kolařík.

Soubor letos oslaví svou 38. divadelní sezonu.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika