Právě tato malířská technika, která má své kořeny již ve starověku, se stala inspirací pro šestici výtvarnic vystavujících v hranické galerii. „Enkaustika je malování horkým voskem. Vosk se zahřeje na ploše žehličky a jezdí se po papíře," popsala netradiční techniku jedna z vystavujících Ludmila Šlosarová. Jak sama autorka uvedla, každé dílo je originál, nikdy nevznikne stejná malba a přináší tak vedle radosti i spoustu překvapení. „Je to úžasné, když pustíte ruku a pod ní se vám vytvoří nějaký obraz. Nikdy nevím dopředu, co tam bude," pokračovala. V dílech plných pestrých barev, kontrastů a abstrakce mohou návštěvníci obdivovat neobyčejné zobrazení slunce, květin nebo ptáků.

Páteční vernisáž přilákala do M+M několik desítek milovníků umění a galerie doslova praskala ve švech. „Je to nádhera, ty obrazy jsou plné barev, mám pocit, že z nich vyzařuje nesmírná energie," konstatovala při pohledu na enkaustickou malbu jednačtyřicetiletá Jana, která si dovedla představit, že by se některý z obrazů mohl stát ozdobou jejího obývacího pokoje.

Na výstavě našlo své místo i několik výtvarných děl, které vytvořila mládež se zdravotním a mentálním postižením, mezi nimiž jsou i nevidomí, z přerovského centra Jsme tady. Právě s nimi Ludmila Šlosarová spolupracuje a s dětmi často maluje. „Je to ohromná zkušenost a úžasná práce. Je zvláštní, jak si sami, ačkoli jsou nevidomí, zvolí svou oblíbenou barvu. Jde jim to ze srdce, z nitra," řekla z neskrývaným obdivem malířka.

Enkaustická malba Ludmily Šlosarové, Jany Čudové, Ivany Holcové, Jarky Pajdlové, Olgy Strnadlové a Lidušky Tomkové bude v hranické galerii M+M na Jurikově ulici k vidění do čtvrtku 22. února.