I o tom, na které muzikanty se mohou návštěvníci letos těšit, hovořil v rozhovoru pro Deník dramaturg festivalu Bronislav Ludmila.

Evropské jazzové dny vstupují do 12. ročníku. Jak celý projekt vlastně vznikl?
Evropské jazzové dny byly v Hranicích před dvanácti lety úplné novum. Z počátku jsme se potýkali s nízkou návštěvností, lidé tomu projektu asi ještě moc nevěřili. Postupně ale na koncerty začali chodit jak hraničtí občané, tak i lidé ze širšího okolí. Hlavním pořadatelem Evropských jazzových dnů byla původně Městská knihovna v Hranicích, později se stalo pořadatelem Městské kulturní zařízení Hranice.

Začátek Evropských jazzových dnů byl spojený s prvním výročím vstupu České republiky do Evropské unie.
Přesně tak. První ročníky se také konaly v květnu, protože právě v květnu byla také podepsaná smlouva o přijetí republiky do Evropské unie. Až v průběhu dalších let se projekt přesunul na dubnové termíny.

Proč zrovna jazz? Co rozhodlo o tom, že se v Hranicích bude hrát právě tento žánr?
Je to žánr, který v Hranicích moc známý není, větší zvuk má dlouhodobě v nedalekém Přerově. Jazzový festival je tam ale hodně navštěvovaný i lidmi z Hranic a okolí. S odborem kultury a školství jsme se pak domluvili, že něco podobného by se mohlo konat i v Hranicích. Hodně jazzmanů znám osobně. Během těch let se nám podařilo do Hranic přilákat už spoustu vynikajících muzikantů z celé Evropy i z Kuby a ze Severní i Jižní Ameriky.

Podle jakých kritérií vlastně muzikanty na akci vybíráte?
Dramaturgii volíme tak, aby hudba byla lidem vždy takzvaně srozumitelná. Zatímco moderní jazz má skutečně jen úzký okruh posluchačů a fanoušků, my ty „jazzáky" směřujeme spíše do swingu. Hrají se tady swingové evergreeny i takový líbivý jazz, protože jazz je původně hudba, která sloužila k tanci a zábavě.

Největší tahák? Gondolán a a Lapčíková

Nakolik složité je přimět jazzové muzikanty, aby do Hranic na Evropské jazzové dny přijeli?
Zase tak těžké to není, jde spíše o peníze. Těch financí sice příliš mnoho k dispozici není, ale jsme rádi i za to, co se podaří sehnat. Máme nějaké stálé sponzory, někteří z nich dotují projekt od úplného počátku. Zbytek dotuje kraj, město a tržby ze vstupného. Hlavně zahraniční účinkující jsou nákladnou záležitostí, ale i ze sousedních států dokážeme sehnat muzikanty s vysokou uměleckou kvalitou a za pro nás přijatelné finance.

Je nějaký ročník, na který vzpomínáte nejraději?
Každý ročník je něčím jedinečný. Vždycky jde hlavně o to, kolik lidí na pořádané koncerty přijde. Není příliš složité sehnat špičkové tuzemské nebo zahraniční kapely.

Kdo bude letos tím největším tahákem pro publikum?
V podstatě každý koncert bude svým způsobem takovým magnetem. Například Antonín Gondolán hraje swingové evergreeny i úpravy cikánských balad. Byl dlouholetým členem orchestru Jiřího Štajdla a Felixe Slováčka. Je to velice zajímavé, on sám s tím slaví velké úspěchy. Zuzana Lapčíková je zase vynikající zpěvačka, která se zaměřuje na hru na cimbál. Kombinuje folklorní hudbu s jazzovými prvky. V tomto směru spolupracovala s naším předním klavíristou Emilem Viklickým.

Hvězdy jazzu znají jen fanoušci

Platí i v jazzu, že známá jména táhnou?
Jména vynikajících jazzmanů jsou pro fanoušky samozřejmě vždycky tahákem, ale ta jsou často známá právě jen fanouškům tohoto žánru. Není to ta běžná populární muzika, jejíž „hvězdné" zástupce zná každý. I na Evropských jazzových dnech se ale objevilo pár univerzálů jako Jiří Stivín nebo Felix Slováček. Tyto muzikanty lidé obecně znají. My tady ale chceme zvát i ty, kteří s kariérou teprve začínají. Ať i oni mají možnost se publiku představit.

Je vaším záměrem, aby byly Evropské jazzové dny pestré a aby si v nabídce každý návštěvník vybral to svoje?
Určitě ano. Třeba letošní ročník je ve znamení tří zpěvaček. Z pěti koncertů vystoupí třikrát zpěvačky a dva vynikající saxofonisti. Koncerty proběhnou v malém komorním obsazení, protože z velké části se festival bude konat v Zámeckém klubu, kde je kapacita omezená.

Po dubnových koncertech přijde na řadu ještě květnový doplněk v podobě Ozvěn Evropských jazzových dnů. Co od toho mohou lidé čekat?
Tuto akci mohu opět jedině doporučit všem milovníkům kvalitní muziky. Jan Smigmator je vynikající zpěvák, navíc má výborné doprovodné trio, sestavené ze špičkových jazzových hudebníků. Tento koncert je věnován poctě Franku Sinatrovi a bude se líbit jak jazzmanům, tak i širšímu obecenstvu.

Program Evropských jazzových dnů v Hranicích

úterý 1. dubna v 16 hodin
Vernisáž výstavy fotografií z minulého ročníku EJD – Galerie severní křídlo zámku - vystavují Milan Kaštovský, Jiří Necid, Petr Mašlaň a Pavel Diatka. Hudební doprovod Vokalamita a Swingtet. Výstava bude k vidění do 11. dubna.

úterý 1. až pátek 4. dubna
►Dny jazzové kuchyně – Zámecký hotel - živá hudba při obědech a večeřích – Swingtet – 11.30 až 13 hodin a 18 až 19.30 hodin.

pondělí 7. dubna v 19 hodin
Antonín Gondolán Kvintet – Zámecký klub – Štěpán Markovič – saxofon, Jan Jakubec – baskytara, Marek Urbánek – bicí, Tomáš Jochmann – klavír, Antonín Gondolán – kontrabas, zpěv, kytara, viola.

úterý 8. dubna v 18 hodin
Zuzana Lapčíková Trio – Koncertní sál v Zámecké ulici – koncert EJD a Kruhu přátel hudby – Zuzana Lapčíková – cimbál, zpěv, Rostislav Fraš – saxofon, Ondřej Krajňák – klavír.

středa 9. dubna v 19 hodin
Hana Robinson Trio – Zámecký klub – Hana Robinson – piano, zpěv, František Kop – saxofon, Antonín Šturma – kontrabas.

pátek 11. dubna v 19 hodin
Restless jazz Trio – Zámecký klub – Alexander Khristianov – virtuózní klavírista a hudebné skladatel, Petr Rychlý – univerzální hráč na basu, Báraklára – housle, zpěv.

pondělí 19. května v 19 hodin
►Ozvěny evropských jazzových dnů – Jan Smigmator & Swinging Trio – Zámecký klub – pocta Franku Sinatrovi.