Na přehlídku Dvořákův Lipník dorazí dua žáků základních uměleckých škol z celé Moravy. Ti na ní přednesou své provedení nastudovaného programu a mají tak možnost se vzájemně inspirovat. Její zahájení se uskuteční ve 12.30 hodin, poté budou následovat dva koncertní bloky. První začne ve 13, druhý v 15 hodin.

Letos je přehlídka nesoutěžní. „V prostorách školy se střídají v tříletém cyklu koncert skladeb Antonína Dvořáka, nesoutěžní a celostátní přehlídka pro klavírní dua," uvedla Blanka Prudilová z odboru školství a kultury města Lipník nad Bečvou.

Jméno Antonína Dvořáka je s Lipníkem spjato prostřednictvím mecenášství Jana Neffa, v jehož domě významný skladatel bydlel, komponoval i koncertoval. Na Neffův popud zkomponoval například Moravské dvojzpěvy.

„Měly obrovský úspěch a nakladatel Simrock Dvořáka vyzval, aby vytvořil něco podobného pro čtyřruční klavír. Tak vznikly Slovanské tance, které dnes zná celý svět," prozradila Blanka Prudilová.

Portrét lipnického mecenáše Jan Neffa, v jehož domě bydlel, komponoval i koncertoval významný skladatel Antonín Dvořák.

Portrét lipnického mecenáše Jan Neffa, v jehož domě bydlel, komponoval i koncertoval významný skladatel Antonín Dvořák. Foto: Archiv města Lipník nad Bečvou

Vrchol přehlídky? Dvě vynikající klavíristky

Završením letošní přehlídky bude koncert vynikajících brněnských pianistek Inny Aslamasové a Emy Jedličky-Gogové. Ten se uskuteční v sále školy od 18 hodin. Jeho program je sestaven ze skladeb Antonína Dvořáka, Jana Nováka, Maurice Ravela, Vlastimila Lejska a Davea Brubecka.

„Pianistky existují jako klavírní duo již devět let od doby, kdy se setkaly při své pedagogické činnosti v České republice. Na svém repertoáru mají významná díla světových autorů jak pro čtyřruční klavír, tak pro dva klavíry i s orchestrem," dodala.

Inna Aslamasová pochází z ruské Pienzy a Ema Jedlička-Gogova z makedonského Štipu. Pravidelně vystupují na významných mezinárodních festivalech, na koncertech Klubu Moravských skladatelů a také natáčí pro Český rozhlas. V roce 2008 s velkým úspěchem uskutečnily projekt Jedinečný Bach.