Spolu s koncertem zahájila vedoucí Městského kulturního zařízení Helena Votavová i tradiční festival Evropské jazzové dny. ¨

„Duchovním otcem festivalu je Bronislav Ludmila, který už dopředu avizoval, že letos už se podílet nebude. Ale to neznamená, že nám nefandí. Tento rok pro nás MKZ v pořadí osmý. Beru ho jako poslední ročník starého režimu, protože došlo k jistým změnám," uvedla Helena Votavová, která dále poděkovala všem organizátorům, sponzorům a v první řadě návštěvníkům.

Pak už přišly na řadu tóny a melodie, o které se postaral světoznámý jazzrockový hudebník, skladatel a hráč na elektrické klávesy se svou kapelou.

Komorní atmosféra dodávala koncertu šmrnc. Mnozí pokyvovali hlavami, poťukávali nohama a občas i tleskali do rytmu.

Hudebníci nebyli nic dlužní. Neskutečná kytarová, bubenická a klavírní sóla vykouzlila úsměv na rtech i Kamile Růžičkové.

„Tvorba Martina Kratochvíla je mi známá, takže jsem věděla, co mě čeká. Často ho poslouchám, ale na živo je to vždy lepší. Hlavně, když jazzmani popustí uzdu pořádně si zadžemují," pověděla nadšená návštěvnice.

"Takových míst je na světě málo"

Martin Kratochvíl každou píseň uvedl a přidal většinou nějakou vtipnou historku.

Zazněly toreadorské rytmy, bluesové melodie i balady. Jednu ze skladeb věnoval zpěvák svému zesnulému otci.

„Dnes jsem byl tátovi na pohřbu, ale není to žádná smutná věc, protože mu bylo 97 let a žil krásný a požehnaný život," vysvětlil skladatel.

Mezi hudebníky panovala uvolněná nálada, šprýmovali spolu a šlo vidět, že si koncert doopravdy užívají. Což všichni shodně potvrdili.

„Koncert byl super. Dlouho jsme nehráli v tak krásném klubu. Takových míst je na světě málo. Navíc lidi byli vstřícní a milí. A dnes nám dokonce zvučil Karel Šmiták, který nám před čtyřiceti lety natočil desku. Je to výborný zvukař," uvedl Martin Kratochvíl s kapelou, když si po koncertě sedli a dali si zasloužené pivo a k němu pizzu.

Chystá se Ondřej Ruml i Laco Deczi

Evropské dny dále pokračují v pondělí 13. dubna od 16 hodin vernisáží v Galerii severního křídla hranického zámku, kde budou vystavovat fotografové Milan Kaštovský, Jiří Necid, Petr Mašlaň nebo Pavel Diatka.

Zájemci se mohou v průběhu dubna těšit také na koncert Ondřeje Rumla, Gwyn Ashton Tria, Varhana Orchestroviče Bauera, Tria Nété, H-Bandu a konečně i na Laco Decziho a Celluly New York.