Návštěvníky muzea čeká plno zajímavostí nejen z populární, ale i dechové hudby. Staré hudební nástroje, plakáty, výstřižky z novin, gramofonové desky, vzkazy upozorňující muzikanty na nadměrný hluk nebo audioprůvodce, to všechno uvidí nebo vyzkouší zájemci o hudební a filmovou historii Hranicka. Dozví se, kdo z místních hvězd získal ocenění Zlatý slavík, Anděl nebo Českého lva.Hudební a filmové muzeum v Hustopečích nad Bečvou

Nechybí zde ani hudební ukázky v moderní podobě, kdy si je zájemci mohou pomocí svých mobilních telefonů přehrát a poslechnout. Dobové nástroje nadchly i jednu z návštěvnic slavnostního křtu, Karolínu.

„Vyzkoušela jsem si hlavně theremin. Je to zvláštní nástroj. Aniž bych se ho dotýkala, vyluzoval podivné zvuky, samozřejmě jsem si zahrála i dřevěný xylofon. Takový jsem snad ještě v životě neviděla," pověděla mladá studentka a dodala, že vůbec netušila, kolik hudebních hvězd pochází z jejího rodného města.

Účtenka z hospody či deníček rockera

„Velmi vtipná mi přišla například účtenka z hospody nebo deníček rockera. Ráda jsem se podívala, kam naši hudebníci zajeli na koncerty, jsou zde vyvěšené i vstupenky. Vlastně celá expozice je velmi vtipná, pokud se do ní návštěvník opravdu začte a zakouká," popsala muzeum Karolína.

Ve filmové sekci se pak lidé usadí do křesel a vyberou si z bohaté nabídky historických filmových záznamů. „Přenesete se do dob, kdy se amatérské filmy točily na osmičku nebo šestnáctku, stříhaly se nůžkami, lepily lepidlem a promítaly cvakajícími promítačkami na stříbrné plátno. Prohlédnete si unikátní digitální filmový archiv Hranicka a Lipenska se snímky natočenými od roku 1947 až po současnost," pověděl manažer Místní akční skupiny Hranicko František Kopecký.

Výhodou je i fakt, že staré filmy mohou sledovat lidé i z pohodlí domova.

„Stejně tak mají možnost se zaposlouchat do tónů hudby, která se nám nevešla do muzea. Vše naleznou v digitálním archivu www.regionhranicko.cz/ukazky včetně všech MP3, videí, článků a plakátů," uzavřel výčet František Kopecký. (jes)

Hudební a filmové muzeum v Hustopečích nad Bečvou

Adresa: zámek Hustopeče nad Bečvou

Telefon: 581 626 111

Email: posta@i­hustopece.cz

Web: www.filmo­vemuzeum.cz

Otevírací doba: květen, červen a září: neděle od 14 do 17 hodin, červenec a srpen: sobota a neděla od 14 do 17 hodin