„Prostory v Divadle Stará střelnice se dají využít různě a promítání filmů je jednou z možností. Vedení organizace s nápadem souhlasilo, tak jsem se toho ujal," řekl iniciátor nového filmování v Hranicích Viktor Šatník, který má nabídku filmů na starosti.

„Vždycky by se mělo jednat o takové filmy, které mají člověku co říct a které mají potenciál k zamyšlení. V běžných kinech jsou většinou k vidění filmy jiného charakteru," podotkl.

Na premiéru se podle jeho slov dostavilo až padesát diváků. Tehdy se promítal dokumentární celovečerní film Olgy Špátové s názvem Největší přání. Druhým dílem na konci října byl Soukromý vesmír od Heleny Třeštíkové.

„Na druhý film na konci října přišla asi dvacítka zájemců. Počasí totiž ještě vybízelo k projížďce na kole nebo jinému venkovnímu vyžití a na návštěvnosti dokumentu se to zřejmě projevilo," dodal Viktor Šatník.

Do konce letošního roku se kulturní nadšenci mohou těšit ještě na dva filmy. Tím nejbližším bude 14. listopadu snímek režiséra Michaela Hanekeho s názvem Láska, který získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film v letošním roce.

Filmy na jaro 2014 se teprve chystají. To, jaká díla a v jakých intervalech se budou promítat, závisí na zájmu hranických diváků. „Stejně jako kniha může i film člověka posunout, dát mu nějakou zkušenost," uzavřel Viktor Šatník.