Jako první se v šest hodin večer na nádvoří hradu představil písničkář a harmonikář Václav Koubek, který kromě zpěvu a hry na harmoniku přednesl přítomným i několik povídek. „Já jsem dnes přijel speciálně jen na Václava Koubka, protože jsem ho naživo ještě neviděl a musím říct, že jsem byl nadšený. Nechal jsem si od něj i podepsat knihu,“ řekl nadšeně krátce po Koubkově vystoupení jeden z návštěvníků hradu, který na akci dorazil z Přerova.

Na pódiu pak hudebníka po osmé hodině večer vystřídalo originální uskupení Traband. Kapela si jako vždy svým originálním stylem i písněmi získala celé publikum a na nádvoří byl jen málokdo, kdo by si alespoň nepoklepával nohou do rytmu.

I když účast na Helfštýně byla tentokrát menší, diváci si koncertování užili i tak, a někteří si komorní atmosféru dokonce pochvalovali. „Na koncerty Trabandu jezdíme s přítelkyní často, jejich hudbu máme moc rádi, takže nám je vcelku jedno, kolik je tam lidí. Užíváme si to i tak,“ podotkl třiadvacetiletý Martin Lavička. (svr)