„Jedná o mojí první výstavu. Maluji od dětství a protože se mé obrazy líbí jak spolužákům, tak i panu profesorovi Juračkovi, rozhodli jsme se je ukázat veřejnosti,“ uvedla na úvod nesměle Tereza Špundová. K malování ji už jako malou přivedla maminka. Od dětství si měla možnost vyzkoušet několik technik jako akvarel, tempera nebo akrylové barvy na plátno.

„Zdejší výstava se věnuje obrazům namalovaným technikou nazvanou enkaustika, které se věnuji posledního půl roku,“ dodala Tereza Špundová. Jedná se o techniku nanášení vosku, který se roztavuje žehličkou. Roztavováním se vše vpíjí do sebe a vznikají obrazy, které prezentuje autorka v Galerii M+M.

„Zjistila jsem, že podobné obrazy jsou daleko živější a současně i barvy jsou daleko živější. Navíc si myslím, že se dají tímto způsobem udělat pěkné tvary,“ informovala autorka. Téma jejich obrazů se zabývá zejména přírodou a poslední dobou také esoterikou. Studentka má malování jako svůj velký koníček a ani do budoucna neuvažuje, že by se mohla podobným způsobem živit.

„Zůstane stále mým koníčkem. Rodiče mi to jako práci vymlouvají, že bych se podobným způsobem neuživila,“ doplnila autorka obrazů Tereza Špundová.

Úvodního slova se chopil profesor Juračka

Uvedení její výstavy se chopil její profesor na střední škole Vladimír Juračka.

„Chtěl bych hlavně poděkovat paní Musilové, která nás do této krásné galerie pustila a umožnila nám v jejích pěkných prostorách vystavovat,“ poznamenal Vladimír Juračka. Podle něj dalo dost práce mladou studentku přesvědčit, aby vůbec přinesla svá díla do školy ukázat.

„Když je přinesla, poněkud mi její obrazy vyrazily dech. Předpokládal jsem, že uvidím pokusy nějakého amatéra a začátečníka, ale jde o technicky naprosto dobře zvládnuté práce,“ sdělil Vladimír Juračka. Na závěr své uváděcí řeči už jen popřál své studentce hodně štěstí v nadcházející maturitě a úspěšné složení přijímacích zkoušek na vysokou školu.

Díla Terezy Špundové budou pro všechny zájemce k vidění v Galerii M+M až do devatenáctého května. (zem)