„Co mě přivedlo na tuto výstavu? Jsem s bratry Matuškovými kamarád a zúčastnil jsem se všech zdejších výstav. Tohle je vlastně už moje čtvrtá. Chodím sem nejen ze slušnosti, ale i proto, že mě to baví a zajímá,“ řekl Robert Blažek, přítel sourozenců Matuškových, kteří výstavu pořádají.

Jedny z nejvyhledáva­nějších byly obrazy moravského malíře Jožy Uprky. „Doma mám i kalendář s jeho díly. Hodně mě zajímá. Líbí se mi ale všechny kousky, které jsou zde vystavené, přestože nejsem nějaký zarputilý obdivovatel malířského umění,“ dodal návštěvník Robert Blažek.

Kulturní podnik, který výtvarně znázorňuje typické prvky a krajiny z Moravy, není v galerii zdaleka ojedinělý. Bratři Matuškovi se v relativně krátké době rozhodli pro již třetí vernisáž.

„První z nich byla věnována kráse ženy, ta druhá ukazovala veduty našeho hlavního města Prahy. Tato třetí akce tedy představuje ukázky krás z Moravy. O tom, že Morava má skutečně co ukázat, svědčí stovky či spíše tisíce výtvarných umělců, kteří se jejím krásám věnovali,“ řekl ve své úvodní řeči Milan Mojžíš, který se na přípravách výstavy podílel.

K návštěvě galerie může zájemce nalákat také stálá výstava obrazů či starožitných soch. „S manželkou se chodíme dívat právě i na starožitnosti. Pokud zrovna slavíme narozeniny nebo jsou třeba Vánoce, dostanu od kluků Matuškových sošku či nějaký upomínkový předmět. Těší mě, že je mám zrovna z tohoto starožitnictví,“ doplnil dále návštěvník vernisáže a kamarád pořadatelů Robert Blažek.

Současná výstava v obrazech představuje všechny kouty východní části republiky. K vidění jsou oblasti Valašska, Pobečví, jihomoravského Slovácka či například Českomoravské Vysočiny. „Je tady přes sedmdesát uměleckých artefaktů. Kvůli menším prostorům není možné udělat kompletní retrospektivu Moravy v obrazech, přesto klobouk dolů před tím, co se zde podařilo nashromáždit,“ uvedl Milan Mojžíš, jenž se ujal slavnostního úvodního proslovu.

Zároveň také představil výtvarná díla malířů, která by očím návštěvníků rozhodně neměly uniknout. „Zejména bych upozornil na několik vynikajících mistrů. Ať už je to Joža Uprka, nádherné obrazy malířů Blažíčka a Procházky nebo mistra Josefa Hodka, který Hranice ve svých dílech často zachycoval,“ přiblížil některé z uměleckých skvostů probíhající výstavy, která je pro veřejnost otevřena ve všední dny.