Výstava ateliéru NeVýTe – Netradiční výtvarné techniky Jiřiny Vlasákové a výstava fotografií Gabriely Pitekové s názvem Predpo odstartovala v pátek 29. července slavnostní vernisáží. Expozice potrvají až do 13. srpna.

Své výrobky Jiřina Vlasáková vystavuje úplně poprvé. „Začaly se mi totiž v ateliéru hromadit. Mou tvorbou si lidé mohou zkrášlit byt nebo obdarovat své blízké,“ řekla Vlasáková, jejíž výrobky jsou v galerii i na prodej. Kromě vitráží, kterým se Vlasáková věnuje nejvíce, mohou zájemci zhlédnout i ubrouskovou techniku, malování na sklo, ketlování a keramiku pálenou v pilinách. „Je to nová technika, u které nikdy nedovedu říct, jak bude výsledný výrobek vypadat,“ přiznala výtvarnice. Její slova dokládá sbírka nápaditých předmětů tmavé barvy umístěná v zadních prostorách galerie.

Z množství technik, kterými se Vlasáková zabývá, si dosud nenašla jedinou oblíbenou. „Lidé o mě říkají, že jsem přelétavá. Každé technice se totiž věnuju asi půl roku, a jakmile z ní vytěžím maximum, vrhám se do další, kterou postupně zkoumám a zdokonaluju,“ popsala princip své tvorby. Inspiraci pro nové výrobky, techniky či jejich kombinaci získává přímo při tvorbě. Ta ji přivádí nejen k novým materiálům, které by mohla využít, ale i k recyklaci starých nepotřebných předmětů, jež by jinak skončily v koši.

S nejrůznějšími technikami Vlasáková seznamuje děti i dospělé ve výtvarných kurzech, které pořádá od roku 2004. Většina lidí si své výrobky odnáší domů. „Každý by si měl uvědomit, že pokud si vlastníma rukama vyrobí něco svého, bude to pro něj mít daleko větší hodnotu, než kdyby si to koupil,“ myslí si umělkyně.

Pomíjivost a krásu každého věku zobrazuje celkem dvacet fotografií osmnáctileté Gabriely Pitekové, které mohou lidé obdivovat v přední místnosti galerie. Na snímcích mladá umělkyně zachytila svou rodinu, a to především babičku, tetu, maminku a sestru. „Tematiku lidí mám nejradši, krajinky mě moc neberou. Fotím spíš detaily, ale hodně záleží i na tom, jak na mě scéna působí,“ vysvětlila Piteková.

V obyčejných situacích se Piteková snaží najít neobyčejnost. U vystavovaných fotografií záměrně zvolila černobílou projekci. „K některým reportážním snímkům se barva hodí, ale u těch mých by působila spíš rušivě,“ tvrdí fotografka. Pro svou expozici zvolila nevšední název Predpo. „Slovo má svůj význam, symbolizuje to, co je před a co je po, vytváří kontrast mezi mladými a starými. Je to abstraktní název, každý si pod ním může představit něco jiného,“ upřesnila Piteková, která se fotografování věnuje už pět let.

Slavnostní vernisáž si nenechalo ujít velké množství milovníků umění. Tvorba obou autorek všechny zaujala a vyvolala vášnivé diskuze. „V galerii vždy najdu úžasné věci od lidí, kteří něco dovedou. Nejvíce se mi líbí keramika a šperky, ale obdivovala jsem i výtvory z obyčejných proužků barevných papírů, z nichž umělkyně sestavila úžasné a líbivé věci,“ prohlásila návštěvnice vernisáže Silvia Richtárová.

I samotná majitelka Galerie M+M je s vystavovanými díly velmi spokojena. „Jiřina Vlasáková je šikovná a všestranná, pustí se do všeho, ať už se jedná o textilie, keramiku, sklo nebo bižuterii. Mladá začínající fotografka mě oslovila tím, že si vybírá témata z všedního života a nechce být vyumělkovaná,“ prozradila Anna Musilová.

Obě výstavy budou v Galerii M+M k vidění až do 13. srpna. V případě velkého úspěchu u návštěvníků je bude možné o týden prodloužit.

Iveta Podešvová