K vidění je široká škála fotografií z odlišných prostředí, například zátiší, krajiny nebo fotografie z koncertu. Všechny vystavené kousky však spojuje jeden společný záměr, a to zachytit v každém záběru hříčky denního světla v různých obměnách. Návštěvníci tak mohou obdivovat třeba zrcadlení paprsků na hladině jezer, nebo prostupující světlo mezi korunami stromů.

„V Hranicích jsme instalovali pouze jednu část projektu, kvůli velkému množství fotografií, které by se sem už nevešly. Tato část je pro všechny zde vystavující tematicky jednotná. Zadáním bylo zachytit proudění světla, jeho paprsků. Na základě tohoto mohl každý z nás vyfotit opravdu cokoli, protože světlo je všudypřítomné. Doufám, že si každý návštěvník oblíbí alespoň jednu fotografii. To bych bral jako důkaz, že naše práce nebyla zbytečná," představil hostům páteční vernisáže zástupce českého fotoklubu Jiří Javorek.

O tom, že fotografie polských a českých umělců svým ztvárněním opravdu zaujaly, svědčí reakce prvních návštěvníků. „Zaujaly mě dvě fotografie. Způsob, jakým fotograf zacházel se světlem, mi připomíná práci holandských mistrů šerosvitu," popsal své dojmy Milan Geršl.

„S polskými kolegy z klubu Indygo společně tvoříme už dva roky. První část výstavy jsme představili už v březnu letošního roku v polském Rybniku na fotografickém festivalu, v Hranicích představujeme druhou část. Focení máme všichni jako koníček, setkáváme se v klubu, porovnáme a hodnotíme navzájem naši tvorbu. K činnosti obou našich skupin patří i pořádání společných výstav a dílen," představil činnost obou organizací Jiří Javorek.

Paprsky světla jsou další výstavou, kterou galerie M+M v letních měsících pro návštěvníky připravila. „Během celého roku pravidelně připravujeme okolo pěti tradičních expozic. Program pak doplňujeme výstavami dalších zajímavých umělců rozličných uměleckých žánrů," doplnila galeristka Anna Musilová.

Výstava fotografií potrvá až do 31. srpna. Přijít si prohlédnout umělecké zachycení světla můžete každý týden od středy do neděle vždy od 13 do 17 hodin. 

Autorka: LUCIE BRADOVÁ