Teď bude muset pískovcová podoba patrona hasičů rok čekat ve zbrojnici v Hrabůvce u Hranic. Teprve pak bude slavnostně odhalena.

Když se dobrovolný hasič Miroslav Nevrla z Hrabůvky sháněl po někom, kdo by jejich sboru vyrobil kamenného Floriána, byl mu doporučen osmnáctiletý Matouš Háša.

„Studujeme na stejné kamenosochařské škole v Hořicích. Já řádně a Mirek dálkově,“ vysvětluje student Matouš. K zakázce pro Hrabůvku ho nasměroval sám ředitel školy.

Mladý talentovaný umělec si nejprve zjistil, čím je patron hasičů specifický a pak se do něj pustil. „Držel jsem se věrně jen toho, že má na sobě římskou zbroj. Jinak jsem při práci improvizoval,“ říká Háša.

Sochu vyrobil z hořického pískovce, který byl vysoký metr šedesát a široký padesát centimetrů. Ve své konečné podobě měří Florián metr čtyřicet.

Student sochařství mu věnoval tři týdny ze svých prázdnin. Ve středu na něm dokončil poslední kosmetické úpravy a předal ho sboru. „Socha bude odhalena a možná i posvěcena až příští rok v květnu na svatého Floriána. Do té doby bude s klukama v hasičárně,“ směje se její autor.

Ještě ale zbývá připravit podstavec. Ten bude z moravské droby, která se těží přímo v Hrabůvce. Bude ryze přírodní, nalámaná a nijak neupravená.

Matouš Háša je věřící a svatých už má na svém kontě několik. Celkem už se ve svých osmnácti letech může chlubit asi stodvacítkou děl.

„Jsem figurista a nějaký ten vztah musím k předloze sochy vždycky mít. Ne, že bych si vybíral, koho budu tesat a koho ne. Ale kdyby po mě chtěl někdo třeba Gottwalda, tak bych to odmítl,“ svěřuje se mladý umělec.

Pochází z Pelhřimova a momentálně pendluje mezi svým rodným městem, Prahou a Hořicemi, kde studuje.

„Pro Pelhřimov už jsem také vyrobil sochu. Je ze dřeva, znázorňuje husitského kazatele Mikuláše Biskupce z Pelhřimova a měří tři metry,“ uvádí za všechny jedno ze svých děl rodák z kraje Vysočina.