Skvělou atmosféru akce navíc umocnilo i vydařené počasí.

Pořadatelé letos připravili pestrý program a na své si přišly všechny věkové kategorie. Děti obdivovaly hlavně dobové kostýmy a zbraně, s nimiž se všichni vojáci po nádvoří procházeli.

Všichni si rovněž mohli vyzkoušet, jaké to je mít na sobě například helmu římského vojáka nebo si potěžkat zbraně, s kterými tehdy vojáci razili proti nepřátelům.

„Nedokážu si představit, že bych proti někomu bojoval jen v takové sukýnce,“ řekl na adresu jednoho z představitelů římského vojska třináctiletý Jonáš Kovář.

Ve stanech, které obklopovaly hlavní prostranství, si mohli příchozí prohlédnout, jak se žilo v jednotlivým zemích a stoletích.

„Obdivuji, jak mají vše do detailu propracované. Nejen kostýmy, ale i nádobí, ze kterého jedí a vůbec všechno kolem,“ sdělil pětačtyřicetiletý Lubomír Navrátil.

Velký ohlas diváků vzbudila vystoupení na hlavním pódiu, kde se postupně představilo několik vojenských historických skupin, ale i tanečnice a hudebníci. Aktéři přítomným připomněli historii vtipnou formou a do programu zapojili i několik diváků.

„Dnes se mi to moc líbilo. Jsem tady poprvé a popravdě jsem nečekala, že mě to tak nadchne. Nejsem velký fanda historie, jela jsem s manželem a synem, ale musím říct, že se nenudím,“ dodala šestatřicetiletá Pavlína Hejsková.

Přítomné pány kromě zbraní a bitev pak zřejmě nejvíce zaujala orientální tanečnice, která předvedla břišní tanec s mečem či vystoupení se speciálně upraveným závojem, který představoval křídla.

Přítomné pobavil i představitel středověkého kata, a to i přesto, že předváděl ukázky praktik útrpného práva, které rozhodně v minulosti k pobavení nesloužily.

„I když je to zajímavé, jsem ráda, že žiji v jednadvacátém století,“ pronesla jedna z návštěvnic při pohledu na ukázku popravy takzvaného lámání kolem.

Celý den hrála na nádvoří i živá dobová hudba a návštěvníci se tak skutečně mohli přesunout o několik století zpátky. Celou akci připravili členové olomoucké skupiny historického šermu Adorea, jejichž cílem je, aby se festival na Helfštýně stal tradicí, což se, jak se v sobotu ukázalo, zřejmě podaří.