Přerovský a hranický deník zmapoval ty nejzajímavější ak­ce.

Městské kulturní zařízení

Pro hudební fajnšmekry připravilo Městské kulturního zařízení (MKZ) koncert legendární undergroundové kapely The Plastic People of the Universe.

K dalším undergroundovým hudebníkům se řadí i písničkářka Dáša Vokatá, která do Hranic zavítá spolu s hercem a hudebníkem Oldřichem Kaiserem.

Milovníci klidnější hudby zase ocení folkovou kapelu Pozdní sběr spolu s kapelou Fleret.

Mladší generace mohou navštívit koncert zpěváka Ondřeje Rumla, kterého znají z pěvecké soutěže X-Factor.

Dramaturg Martin Kapek uvedl, že tato jména budou koncertovat do konce května, nicméně přesné termíny zatím neupřesnil.

„Každopádně nás letos čeká v Hranicích nemálo dalších zajímavých hostů," pověděl dramaturg MKZ.

V květnu proběhne také festival v letním kině zvaný Hranická scéna. Zde se představí hranické kapely a jako host zahraje skupina Totální Nasazení.

Na leden MKZ chystá projekci zajímavých filmů. Například ve středu 28. ledna Století Miroslava Zikmunda, v únoru pak festival Expediční kamera 2015.

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Pravidelnou kulturní nadílku přinesou i Zbrašovské aragonitové jeskyně. Mimo tradiční prohlídky má jejich vedoucí Barbora Šimečková v plánu další překvapení.

„Návštěvníci se mohou těšit na výstavu současného výtvarného umění. Tu rozhodně uskutečníme počátkem sezony, což bude v červnu. Výstavy jsou už tradičním programem v jeskyních," řekla Barbora Šimečková.

„V průběhu celého roku chceme také uspořádat jeden až dva koncerty, ty mají u návštěvníků kladný ohlas," doplnila plány.

Divadlo Stará střelnice

Ani Divadlo Stará střelnice nezahálí ve svých plánech.

Spolumajitelka Karla Vlasáková odtajnila jména několika hostů, kteří zavítají do Hranic.

„V únoru sem přijede Petr Nárožný, Ladislav Mrkvička, J;an Čenský a Libuše Švormová s komedií Vstupte!," prozradila.

Nudit se na Staré střelnici nebudou ani děti.

„V sobotu 21. březnu uspořádáme pro děti karneval s Míšou z Kouzelné školky," sdělila Karla Vlasáková.

Na své si přijdou také milovníci hudby.

„Na duben nám přislíbili účast Mandrage se svým akustickým koncertem. Dále mě ještě napadá třeba Pavel Šporcl a hlavně Rockové Hranice, u kterých je ještě obsazení v jednání," popsala plány Karla Vlasáková.

Městské muzeum a galerie Hranice

Zájemci o výtvarné umění mohou zavítat do místního muzea, kde se pro ně chystá významná změna. Jaká, to prozradila průvodkyně Iva Svobodová.

„Příjemnou novinkou pro návštěvníky muzea je bezplatný vstup do obou výstavních síní," uvedla.

K dalšímu chodu se vyjádřila dosavadní ředitelka muzea Hana Svobodová.

„V Galerii synagoga do konce ledna vystavujeme obrazy Ivana Bukovského, samozřejmě máme v plánu další výstavy, ale prozatím vyčkáváme, jak to bude vypadat do budoucna. Čekají nás velké změny," sdělila Hana Svobodová.

Změny se netýkají pouze muzea, ale i Městského kulturního zařízení a Městské knihovny Hranice. Jde o sloučení těchto tří největších kulturních zařízení. V únoru se rozhodne o novém vedení a dalším postupu.

Městská knihovna Hranice

Pestrý program hranické městské knihovny přiblížila její vedoucí Marie Jemelková.

„Tento rok slavíme sedmdesáté výročí ukončení 2. světové války. Chtěli bychom tedy uspořádat besedu se sestrou Arnošta Lustiga. Domnívám se, že to by především studenty a starší žáky mohlo zaujmout," vysvětlila.

Další významné jubileum se váže k šestistému výročí úmrtí Jana Husa, ke kterému knihovna plánuje uspořádat přednášku. Nabídne i program pro nejmenší.

„Školám či čtoucím rodinám přineseme autorské čtení spisovatele Arnošta Goldflama. Samozřejmě nevylučuji, že toho bude více, pokud přijde něco výhodného," popsala plány knihovny Marie Jemelková.

Knihovna už čtvrtým rokem uvádí Literární akademii, kde přednáší Daniel Jakubíček.

„V Literární akademii samozřejmě chceme nadále pokračovat, už nyní máme připravený pětidílný cyklus, který zahrnuje vyprávění o světových, evropských i českých autorech a jeden díl se bude věnovat nějakému regionálnímu autorovi," dodala.

AUTORKA: BARBORA JESTŘEBSKÁ