Kouzlu enkaustiky propadly dvě z vystavujících žen, Ludmila Šlosarová a Ivana Holcová, asi před rokem. „Je to technika, kdy pomocí speciální žehličky nabíráte barevný vosk a nanášíte jej na podklad. Když jsem viděla, co to dokáže, úplně jsem tomu propadla,“ vyprávěla Ludmila Šlosarová. Ta nejprve začala s abstraktní tvorbou, později ale přešla k malování krajinek. „Zajímavé je, že i když se jedná o stejnou techniku, každému z toho vyjde něco jiného,“ podotkla Šlosarová, která před časem začala pořádat i kurzy, kde zájemce učí, jak se pomocí enkaustiky tvoří.

Zatímco Ludmila Šlosarová představuje na výstavě jak abstraktní obrazy, tak i krajinky, specialitou Ivany Holcové jsou abstraktní malby. „Používám intuitivní automatickou kresbu. Prostě vypnu mysl a nechám se vést. Nikdy vlastně nevím, co z toho vznikne,“ popsala svou metodu Holcová. Podle ní pak záleží na divákovi, co si v obrazu najde. „Když má člověk fantazii a intuici, objeví v mých dílech i děj,“ dodala.

Se zcela odlišnou technikou se přišla na výstavu pochlubit Zuzana Ledvoňová. V její části expozice jsou k vidění krásně zdobené obálky, papírová přáníčka nebo tašky a krabičky na dárky. Všechno vzniklo jen za pomocí nůžek, lepidla a papíru. „Říká se tomu quilling, česky taky papírový filigrán. Vystřihuji nůžkama tenké proužky papíru, které pak stočím, vytvářím z nich různé vzory, které pak lepím na papír,“ vysvětlila Ledvoňová. Jak dále uvedla, zmíněnou techniku objevila na internetu. „Zaujalo mě to, nastudovala jsem to a začala tvořit. Jsem v podstatě samouk,“ řekla. Quilling je podle ní hodně populární například v Rusku nebo v asijských zemích, například v Koreji.

Čtvrtou vystavující je Jarmila Hudečková, která se zabývá suchou vazbou. „Je to můj koníček už odmalička. Dá se přitom použít a navazovat skoro všechno,“ uvedla. Květiny pro suchou vazbu si někdy sbírá a suší sama, většinou si ale materiál pro tvorbu kupuje.

Výstava, která v hranické Galerii M+M začala vernisáží v pátek 13. ledna, potrvá až do 3. února. Galerie je otevřena vždy od středy do neděle od 13 do 17 hodin.