Ocenění se dostalo i jeho dirigentu Miroslavu Smrčkovi. Ani jeden z úspěchů nečekal. O to více si jich cení.

Prvenství si Hraničtí ve své kategorii vybojovali v konkurenci šesti orchestrů. Bylo to pro ně obrovským překvapením.

„V podstatě jsme tam skoro ani neměli jet. Naše soutěžní vystoupení bylo naplánováno na dopoledne, ale řada maturantů měla poslední zvonění. Naštěstí pořadatel vyslyšel naši prosbu a přesunul naše účinkování až na půl jednou,“ říká dirigent Miroslav Smrčka.

Část orchestru dorazila na místo teprve půl hodiny před nástupem na pódium a dva důležití hráči nedojeli vůbec, neboť onemocněli. I v tak stresové situaci ale zbytek orchestru přesvědčil soutěžní porotu o svých kvalitách.

„Odehráli jsme to a jeli zpátky domů, aby si ještě maturanti užili zbytek posledního zvonění. Cestou nám volali, že jsme vyhráli první místo,“ popisuje radostnou událost dirigent.

O cenu orchestr nepřijde, dostane ji poštou. O zážitek se ale připravil.

„Ani jsme si nezahráli na závěrečném koncertě vítězů,“ lituje trochu Miroslav Smrčka, ale radost prý má z úspěchu velikou. On sám byl komisí za svůj dirigentský výkon a vedení orchestru odměněn zvláštním oceněním.

Hranický dechový orchestr

Velký dechový orchestr získal cenu především za kvalitní zvuk, muzikálnost a plastičnost.

„Náš výkon byl tedy kvalitní jak hráčsky, tak i posluchačsky,´´dě­lí se o svou radost dirigent a dodává: „Velké poděkování za tento úspěch patří žákům, vedení naší školy, všem zúčastněným kolegyním, kolegům a rodičům.“

Naposledy vyhrál DO v kategorii do 20 hráčů od 16 do 26 let celostátní kolo více než před patnácti lety pod vedením pana učitele Josefa Slimáčka.

Od roku 1995 vede dechový orchestr Miroslav Smrčka a soutěží s ním v kategorii do 45 hráčů od 16 do 26 let. Většinou si vozil orchestr prvenství jen z kraje a z republiky pak čtvrté a druhé místo.

Ve stávající sestavě trénuje od loňského září, kdy celá řada zkušených muzikantů odešla na vysoké školy a na konzervatoř. V lednu příštího roku se chystá na mezinárodní soutěž dechových orchestrů do Prahy.