Umělecká přezdívka Rocko naznačuje, jak to v mládí bylo s jeho hudebním vkusem. „Hudbu jsem měl rád od malička. Chodil jsem na housle k panu Smrčkovi, poslouchal jsem ale jenom rock a metal. Takový zlom nastal až v pubertě," popisuje Rocko sedíc ve svém pokoji, z nějž na první pohled muzika doslova sálá. Jsou tu housle, kytara, gramofony, rozsáhlá sbírka vinylových desek i výkonná reprosoustava.Hranický hudebník Rocko za svými gramofony

„Když mi bylo asi čtrnáct, moje tehdejší přítelkyně mi dala poslechnout pár hip hopových desek, jako Kontrafakt nebo Orion. Vůbec se mi to nelíbilo. Až za pár let, když jsem dělal úklid, pustil jsem si je znova, hip hop mě najednou dostal," vysvětluje raper.

V tomhle období začaly vznikat také první texty a písničky.

„Psal jsem o věcech, které děcka obvykle v dospívání řeší. Osobní problémy, rodina nebo holky, chtěl jsem prostě vyjádřit svoje názory. Kvalita ale byla strašná, nahrával jsem to na obyčejnej mikrofon k počítači," usmívá se Rocko.

Po čase přišly na řadu první vystoupení v různých hranických kapelách. Coby člen Fragment clanu stihl začínající hudebník předskakovat i slovenské skupině Kontrafakt, která v čele s Rytmusem vystupovala v roce 2007 v hranické Olympii. Po pozdějších neshodách v kapele ale zůstal Rocko opět sám.

„Jednou jsem byl v Drahotuších na pouti a potkali jsme se s Bastou. On tehdy taky začínal rapovat, mimo to skládal i podkladovou hudbu. Padli jsme si do noty a začali tvořit spolu," popisuje osudové setkání Rocko.

Nyní má dvojice za sebou již dvě vydaná alba a stejný počet koncertů. Obě desky muzikanti křtili v Zámeckém klubu, kam je přišlo podpořit slušné množství fanoušků. Druhá deska s názvem S Rýmy na cestách vyšla letos v září a představuje posluchačům obrovský hudební posun obou hudebníků.

„Hip hop je především o textech, rýmech a dobré podkladové hudbě. Myslím, že co se textů týče, zlepšili jsme se. Snažíme se především hrát si se slovama. Do naší muziky vnášíme také jiné prvky, třeba živé nástroje, jako jsou housle nebo kytary. Do některých písní jsme si pozvali hranický sbor, jinde nám zpívají ženské vokály, tu hudbu to strašně obohatí," vysvětluje hudebník.

„I když tvořím hip hop, mám rád všechny hudební styly. V každém si člověk najde to své, rád taky podpořím kamarády, ať už hrajou cokoliv. Neposlouchám ale ty komerční věci, který se hrajou v televizi a v rádiích. Je škoda, že většina lidí si raději zajde na party zaskákat na disco, než aby šli podpořit začínající kapelu v jejich městě,"neskrývá rozčarování Rocko.

Jasno mají oba umělci také v plánech do budoucna. „S Bastou si dáme na rok pauzu. Nechceme to přehánět, lidi si můžou naposlouchat novou desku a každý budeme mít čas na svoje věci. Já se chystám vydat sólové CD, na kterém bude šest čistě mých písní. Potom bysme chtěli vydat desku, která bude úplně z jiné planety. Něco, co nás zase posune vpřed," plánuje raper.

Hudební budoucnosti hranické dvojice jistě napomůže i vydavatelství Back in Times, ve kterém vydává desky mnoho zkušenějších hudebníků, kteří se navzájem podporují.

„Byl bych rád, aby lidi věděli, že tu hudbu děláme pro ně. Nevyděláváme na tom, naše CD jsme prodávali za osmdesát korun. Tak, aby nám to pokrylo alespoň náklady," doplňuje Rocko a loví ve své sbírce gramofonových desek. Nadšení pro věc a radost z tvorby mu rozhodně neschází.

Autor: VÍT VRBKA