Návrh podal Národní památkový ústav v Olomouci, který usiluje také o zapsání další pamětihodnosti v této obci na Přerovsku – náhrobku dcery slavného českého skladatele Bedřicha Smetany.

„Kostel Panny Marie v Týně nad Bečvou vznikl v roce 1898 rozšířením kaple z roku 1733. Sousedící hřbitov byl však založen již v roce 1707,“ vysvětlila Iva Orálková z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu.

Jen málokdo už dnes ví, že v Týně nad Bečvou pobýval dva roky u své sestry významný český skladatel Bedřich Smetana. „Bylo to v letech 1852 a 1854. Hrad Helfštýn dokonce Smetanu inspiroval k napsání opery Čertova stěna.

Během druhé skladatelovy návštěvy zde ale zemřela na tuberkulózu jeho dvouletá dcera Gabriela. Právě její náhrobek se sochou poloklečící dívky s kyticí květů na zdejším hřbitově by se měl stát památkou také,“ podotkla Orálková.

Olomoučtí památkáři podali letos na ministerstvo kultury celkem 108 návrhů na prohlášení historických objektů a předmětů v kraji kulturní památkou. Nově o zapsání na seznam usilují z přerovského regionu kaple v Lipníku nad Bečvou, dále dva kamenné kříže v Olomouci - Neředíně a boží muka ve Vernířovicích na Šumpersku.

„Zapsání na seznam znamená pro kulturní památku větší ochranu státu a možnost, jak lépe dosáhnout na dotace na jejich rekonstrukci,“ řekla Miroslava Švástová z odboru životního prostředí přerovského magistrátu.

Podle ní usilovalo o zapsání na seznam některých kulturních památek také město Přerov. „Už několik let se snažíme o zapsání kaple svatého Antonína v Čelechovicích, soch a kamenného kříže v Dřevohosticích, sochy svatého Jana Nepomuckého v Předmostí a památníku rodiny Skene v Pavlovicích,“ řekla.