„Režisér filmu Don't Stop Richard Řeřicha dělal před několika lety výpravný videoklip pro November 2nd. Už tehdy mi říkal, že by byl rád, kdybych jednou udělal muziku k filmu, který nosí v hlavě," vzpomněl Roman Helcl.

Oba se znovu potkali předloni. Řeřicha, který měl jako kameraman na starosti Ondříčkovy Samotáře nebo Grandhotel, tehdy v ruce držel scénář s názvem Don´t Stop, který přibližuje rok 1983 v komunis­tickém Československu. Tedy dobu, kdy do země dorazil naplno punk. Sleduje osudy pětice mladíků různých sociálních vrstev a zájmů, které spojí uprostřed šedé normalizační všednosti touha vybočit z řady a hlavně láska k hudbě.

„Nejprve jsem dostal jsem za úkol napsat a nahrát písničky, které by byly stylově blízké tomu, co se v té době mohlo hrát v Anglii. Později mi režisér ještě přidal i scénickou hudbu. O tu jsem se nakonec podělil s dalším skladatelem Michalem Pajdiakem," líčí Helcl.

Převážnou část hudebního materiálu pak nahrál doma u počítače. „Některé nástroje, které potřebovaly lepší akustický prostor, jsem odjel natáčet do většího studia v Praze," dodal hudebník, jehož hudby si nakonec všimli i filmoví recenzenti.

Například Tereza Spáčilová pro časopis Reflex napsala: „Film Don´t Stop se od první minuty řítí vpřed a pro punkové riffy získá i ty, kdo až dosud měli pogo za národní pokrm z Jižní Ameriky. Dílem jde o zásluhu skvěle poskládané hudby."

Písničky i scénickou hudbu k filmu si nyní můžou vychutnat také posluchači. V těchto dnech totiž vychází oficiální soundtrack k celovečernímu snímku. K dostání je pouze digitálně nebo na černém vinylu. „Z toho, že hudba z filmu vychází na klasické gramofonové desce mám velkou radost. Vinyl má pro mě zcela specifické kouzlo. Pustit si LP desku je totiž obřad. Ne jako skákat po skladbách v iPodu," uzavřel s úsměvem Helcl. (pu)