„Je to skvělé. Proč bychom seděli doma, když si můžeme zasportovat na čerstvém vzduchu, navíc se všichni známe, takže se i dobře pobavíme,“ pochvaloval si atmosféru včerejší akce jeden z jejích účastníků. Hustopečské dny budou pokračovat i dnes a zítra pestrým programem zahrnujícím výstavy, koncerty i různé soutěže.

Hudební taháky

Letošní ročník slavností se nese v duchu hudby. Kromě pátečního tanečního open-airu BassDaCastle to bude v sobotu 25. srpna od 20 hodin koncert skupiny Fleret s Jarmilou Šulákovou, v neděli 26. srpna ve 13.30 hodin zahraje staropražská Patrola, v sobotu 25. srpna od 15.30 hodin Gajdoši Brno či v neděli 26. srpna od 10 hodin Posádková hudba z Olomouce. Na své si přijdou na slavnostech všichni.

Výstavy čtyřikrát jinak

Jako každoročně budou celkem čtyři zámecké místnosti patřit různým výstavám a projekcím. Hlavním počinem v nově zrekonstruované zámecké konírně bude v sobotu 25. srpna ve 14 hodin vernisáž velkoplošných fotografií „Hustopečské sochy pohledem Jiřího Gregorka a Vlastimila Vahaly“, ve které oba autoři zachytili uměleckým pohledem krásu čtrnáct barokních soch na ohradní zdi kostela. Výstava bude doplněna o videoprezentaci a na vernisáži vystoupí posluchači kroměřížské církevní konzervatoře.

Zajímavá bude jistě výstava hasičských kuriozit, kde bude k vidění hasičská technika, historická výstroj, modely, medaile, filatelie, kalendáře, pohledy a další kuriozity.

Návštěvníky též čeká představení tradičních i netradičních sbírek a koníčků Hustopečáků, výstava keramiky žáků zdejší základní školy či stolařské výrobky hranických středoškoláků. Počinem pro současnou i budoucí generaci je jistě i digitalizace nashromážděných historických záběrů z 8mm kamer.

Diváci tak budou moct během celého víkendu sledovat velkoplošnou projekci mnohdy jedinečných okamžiků z historie obce i životů jejich obyvatel.

Myslí se i na děti

Děti si páteční soutěže vyzkoušejí v sobotu na dětském dopoledni, tam už ale individuálně a pouze v soutěžích s dětskou tematikou. Každý malý bojovník bude soutěžit sám za sebe, odměnou mu budou čokoládová Eura, která může rovnou zkonzumovat nebo na stáncích vyměnit za další laskominy. O děti bude postaráno také v sobotu odpoledne, kdy proběhne v parku DiscoTea, tedy diskotéka pro děti s předvedením tance Capoeira, místní junioři se také předvedou při nedělním vystoupení místní Malé scholy či při předtančení orientálních tanců.

Řemeslníci se předvedou

Po celou sobotu a neděli budou na nádvoří k vidění i ke koupi výrobky tradičních řemeslníků, kteří také přímo na místě budou předvádět tradiční způsoby výroby, ať už malování na sklo, oplétání drátem, pletení košíků nebo práci hrnčíře, kováře, perníkářek či řezbářů. To vše doprovodí bohaté občerstvení, hustopečské pecáky, stolní fotbálky či projížďky kočárem.

Organizátoři doufají, že i páté Hustopečské dny na celý víkend opanují dění v městysi a přilákají k návštěvě místní občany, odstěhované rodáky, ale i přespolní návštěvníky a turisty ze širokého okolí.

program Hustopečských dnů

Sobota 25. srpna

09:00 - 12:00 Zámecký park Muzikantská procházka Evropou pro děti Obdoba pátečních soutěží v dětském podání

10:00 Zámek Hasičské kuriozity a Tradiční i netradiční koníčky Hustopečáků Vernisáž výstav

11:00 Zámek Hustopeče očima8mmfilmových kamer Zahájení projekce historických záběrů z Hustopeč a okolí

14:00 Zámecká konírna Hustopečské sochy pohledem Jiřího Gregorka a Vlast. Vahaly Slavnostní vernisáž fotografické výstavy s kulturním programem

15:30 Nádvoří zámku Gajdoši Brno Hudba zámků a podzámčí, hradů a podhradí

16:30 Hřiště TJ Sokol TJ Sokol Hustopeče B muži : TJ Sokol Jezernice

16:30 - 18:30 Zámecký park DiscoTea pro děti Dětská diskotéka+ taneční vystoupení CAPOEIRA ABADA

20:00 Nádvoří zámku Fleret s Jarmilou Šulákovou Koncert vizovické kapely spolu s legendou moravského folklóru

22:00 Nádvoří zámku Posezení u vínka Ktanci a poslechu hraje skupina Domeza z Hranic

Neděle 26. srpna

07:45 před Úřadem městyse Slavnostní průvod za doprovodu dechové hudby

08:00 Chrám Povýšení sv. Kříže Slavnostní mše svatá

09:15 Nádvoří zámku Malá schola (vystoupení místních zpěváčků)

09:30 Nádvoří zámku Posádková hudba Olomouc Koncert předního českého vojenského dechového orchestru

11:00 Nádvoří zámku Po stopách Járy Cimrmana v Hustopečích Po roce opět nové stopy a poznatky!

13:30 Nádvoří zámku Patrola alias Šlapeto Koncert kapely oprašující staropražské Hašlerovy písničky

16:30 Nádvoří zámku Belly Dance Group Aphrodité Taneční vystoupení dětí z Hustopeč s instruktorkou Habibí

17:00 Nádvoří zámku Dechová hudba Hustopeče nad Bečvou