Slavnostní vernisáží si návštěvníci zároveň připomněli dvacet let od vzniku Městského muzea a galerie v Hranicích.

Ivan Bukovský se ve své tvorbě se zabývá židovskou tématikou, především starozákonními motivy. Vystavovaná díla Ivana Bukovského byla dokončena buď v letošním, nebo loňském roce.

„Vytvoření jednoho obrazu může trvat týden, ale také několik let. Dokud neuznáte, že je dílo hotové, dá se na něm pracovat pořád. Některé z obrazů jsem měl rozdělané už z loňska a letos jsem je dokončil," řekl Ivan Bukovský, který je židovského původu.

Podle svých slov nedokáže u jednoho obrazu sedět až do úplného dokončení.

„Strávím chvíli u jednoho obrazu, pak vytáhnu jiný. K tomu prvnímu se třeba po půl roce vrátím a během půl dne jej mám hotový," doplnil.

Výstava Ivana Bukovského je první expozicí v rámci Koncepce rozvoje galerijní činnosti města Hranic do roku 2020.

„Těmito výstavami si chceme připomínat dějiny židovské obce i této budovy, která byla centrem náboženského života hranické židovské obce," sdělil starosta města Vladimír Juračka.

Příštím rok vstup zdarma

Obrazová expozice, již si zájemci mohou prohlédnout až do 1. února, v sobě skrývá i jistou symboliku.

Vernisáž totiž spadá na druhý den židovského svátku Chanuka, neboli Svátku světel.

„Tento svátek si v židovských rodinách připomínají rozsvícením svíčky na speciálním svícnu zvaném chanukija. Svícen má osm ramen a každý den svátku se na něm zapaluje jedna svíčka," podotkl starosta.

Nová koncepce galerijní činnosti přináší celou řadu novinek.

Například vstup do synagogy bude od příštího roku bezplatný.

Radnice také slibuje konání špičkových výstav současného výtvarného umění. Výstavní síň by měla hostit osm až deset výstav ročně.