Vernisáž se uskutečnila v rámci Svatojakubských ho­dů.

Sochařský obor na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě zakončil tento umělecký kovář tématem učitel národů. Černá figura Komenského, která zhlíží na návštěvníky galerie v jejím středu, je jeho diplomovou prací. Není však zdaleka jediná.

Výstava nabízí postav této osobnosti mnohem více. „Já sám jsem netušil, kolik jsem těch Komenských udělal,“ přiznal se před sobotní vernisáží autor Igor Kitzberger.

První výstavu plnou Komenských pořádal tento autor před rokem v kostele ve Fulneku a podle něj se lidem velmi líbila. Proto se ji teď rozhodl zopakovat v Lipníku.

„Nejsou tady ale jenom samé postavy Komenského. Mám tady i věci, které jsou inspirovány jeho díly,“ poukázal Kitzberger, jehož jedno dílo, zobrazující učitele národů, mohou lidé obdivovat například i na nedalekém hradě Helfštýn.

Teď by ho tam ale hledali marně. Ležící Komenský totiž vítá všechny návštěvníky právě zahájené výstavy před vstupem do galerie.

Kitzbergerova expozice je první, kterou galerie pořádá. Rekonstrukce těchto výstavních prostor byla totiž dokončena teprve nedávno. „Při slavnostním otevření 30. června jsme tady sice uspořádali takovou malou výstavu fotografií o historii konírny, ale první skutečná expozice je až tato,“ uvedla Blanka Prudilová z odboru kultury lipenské radnice.

„Já věřím, že po této první výstavě bude následovat spousta dalších a stejně tak zajímavých a že bude o galerii zájem,“ doplnil ji starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl. Ten nechyběl na sobotní vernisáži stejně tak jako další významní hosté. Samozřejmá byla například i účast kurátorky výstavy Marcely Kleckerové z Muzea Komenského v Přerově.