Jak už sám název napovídá, středem výstavy v synagoze bude muž a to v nejrozličnějších podobách. Prostřednictvím olejomaleb a fotografií nabídnou autoři návštěvníkům pestrou směsici vnímání muže jako idolu. „Objeví se tam vedle sebe obrazy pankáčů, seriózních mužů i intelektuálů, v některých dílech je i vtip nebo lehká ironie,“ naznačila stručně obsah výtvarných prací kurátorka hranické části výstavy Renata Skřebská.

Z převážné většiny jsou zmíněná díla podepsána ženami z generace, která se narodila na přelomu 70. a 80. let. Většinou jde tedy o třicátnice a absolventky pražské Akademie výtvarných umění a brněnské Fakulty výtvarných umění VUT. Jen jedna autorka je ze Slovenska.

Výstava má snahu postihnout různými směry muže očima ženy. „Jsou to vztahy mezi mužem a ženou, erotika, ale i sociální problematika,“ nastínila Skřebská. Autorky se navzájem znají ze studií a navíc jsou členkami lehce feministické výtvarné skupiny Uff!Art.

Výstavu, kterou podpořilo i ministerstvo kultury, zahájí slavnostní vernisáž v pátek v sedmnáct hodin. Její ukončení je naplánováno na 2. května.

V M+M už dýchají velikonoce

Velikonoční výstava v galerii u Musilů v blízkosti malého vlakového nádraží se letos bude konat již po patnácté. „Pokaždé se snažíme připravit ji trochu jinak,“ připomněla již známou pravdu galeristka Anna Musilová. Letos se návštěvníci nedočkají imitace venkovského stavení, ale budou si moci prohlédnout celou vesničku. „Máme tady také jarmareční stánky a v nich samozřejmě tradiční velikonoční zboží,“ prozradila Musilová.

Výstava velikonočních tradic v M+M rovněž začne vernisáží v pátek v 17 hodin a potrvá do 2. dubna. Při jejím zahájení vystoupí Dětský pěvecký sbor Taťány Jonasové. „A hned v sobotu, od třinácti hodin, se u nás uskuteční ukázky oplétání tatarů pedigem a paličkování,“ doplnila na závěr Musilová.