Naštěstí se slova manažera a pravé ruky umělce, jak on sám s oblibou říká, Michaela Picka nevyplnila a dorazilo kolem osmdesáti posluchačů.

„Dnešní návštěvnost je opravdu krásná," podotkla vedoucí MKZ Helena Votavová, což potvrdil i Michael Picko.

„Pro jazzovou partičku je dnešní návštěvnost průměr. To orchestr plní Rudolfinum, ale orchestrem je taky Varhan svázaný, ale v jazzu opravdu ulítává. Jazz je hudba pro intelektuální publikum," konstatoval s úsměvem.

Varhan Orchestrovič Bauer spolu s uskupením Jazz Ofo zahájili koncert skladbou Tribute to Kaplický, kterou hudebník složil jako poctu architektovi Janu Kaplickému. Tato píseň pak zazněla jak na začátku tak na konci celého programu.

Mezi tím předváděli své umění Eliáš Zarael Bauer, syn Varhana, na bicí, Antonín Šturma na baskytaru a vedle originálního muzikanta vynikal i Oskar Török na trumpetu. Zazněla i melodie z filmu Mission Impossible, ale tisíckrát jinak. Na klavíristovi šlo vidět, že svou hudbu naprosto a úplně prožívá.

Orchestrátor, aranžér, dirigent, skladatel, klavírista a hlavně muž jako z jiného světa se v patnáctiminutové pauze fotil s fanoušky, rozdal pár svých podpisů a objednal si velmi studenou neperlivou vodu se slovy, že na žízeň je nejlepší.

Noty jen pro inspiraci

S manažerem MKZ Martinem Kapkem si říkal vtipy a rozesmíval všechny posluchače okolo, stále ale působil muž žijící ve svém světě, kterým je jednoznačně hudba.

„Varhan je moc milý člověk. Takový koblížek. Ptal se mě před koncertem, zda chci, aby hrál třeba čtyři hodiny. To jsem ho poprosil, zda by to šlo stáhnout na dvě," smál se Martin Kapek.

Své slovo Varhan dodržel a posluchači si tak plné dvě hodiny mohli naplno užívat neskutečných jamů, improvizovaných výstupů, doprovázených pobrukováním a pozpěvováním samotného umělce. Jak prozradil jeho manažer, pro Varhana nejsou noty limitující a to samé říká svým muzikantům.

„To, že vám dám noty neznamená, že se jimi musíte řídit a hrát jen podle nich. Máte se tím jen inspirovat," ponouká hudebníky.

Tento muž je známý svými extravagantními modely a ani tentokrát nezklamal. Na pódium vyšel v semišovém saku alá Malý princ, zvonových kalhotách a červených botách a se zuřivým výrazem preludoval na velmi retro klávesy značky Hammond, jak podotkla jedna z návštěvnic.

„Koncert se mi opravdu líbil, hlavně jsem si užívala ta sóla na klávesy," odcházela s úsměvem Jarmila Pospíšilová.

Souhlasně pokyvoval i Roman Bortel. „Bylo to výborné. Rozhodně mělo cenu sem přijít. Je to neopakovatelný zážitek. Bauer vypadá tajemně a ačkoliv nejsem jazzman, ale rocker, koncert jsem si užil," pověděl.

Koncert na Expu

Varhan Orchestrovič Bauer hrál v Hranicích poprvé a za měsíc ho čeká spolu s orchestrem výstava Expo v Miláně už 15. května, kam jede i sbor studentů z Jedličkova ústavu The Tap Tap. Každý den zde bude věnovaný jednomu státu a právě na český den zahraje Varhan Orchestrovič Bauer s jabloneckým dětským orchestrem v hlavním sále Expa.

„Expo je celosvětově známá výstava. Je to obrovská akce, něco jako olympiáda, protože se taky koná jednou za pět let. My jsme jedni ze dvou orchestrů, které dostanou zaplaceno, což je potěšující," uzavřel manažer Michael Picko, protože Varhan Orchestrovič Bauer je známý svou plachostí a nechutí hovořit s médii. Ale kvůli jeho hudbě mu to jeho fanoušci určitě rádi odpustí.