Akce startuje v úterý 24. února od 10 hodin v konírně v zámku v Hustopečích nad Bečvou

Konference je vhodná pro všechny, které zajímá hudební scéna na Hranicku. Zúčastní se například studenti hranického gymnázia a vysokoškoláci z oboru muzikologie.

„Účastníky čeká velkoplošná projekce a audio záznamy. Každý si najde to svoje. Od církevní hudby, přes dechovku, po bigbeat, " uvedl manažer místní akční skupiny MAS Hranicko František Kopecký, která spolu s MAS Moravská brána celou konferenci naplánovala.

Co tedy návštěvníky čeká?

„Seznámí se s prostory, kde se právě dokončuje nové Hudební a filmové muzeum regionu Hranicko. Probíhají zde intenzivní stavební práce na ploše 70 metrů čtverečních v místnosti, kde bude umístěna expozice," pokračuje František Kopecký.

Muzeum obsáhne vše, co doposud tým zapálených lidí zpracoval od nejstarší po novější dobu.

„Představíme zde významné místní hudebníky jako třeba Rudolf Heider, Vítězslav Tugendlieb nebo třeba pěvecký sbor Jurik, který byl v 30. letech minulého století na zájezdu v Turecku jako úplně první český sbor. Nesmí zde chybět bigbeatové kapely, hustopečská dechovka, ale i chrámový sbor, pro který tvořil skladatel František Šimíček," uvádí manažer MAS.

Muzeum otevře v půlce května

Celá příprava Hudebního a filmového muzea se blíží do finále.

Slavnostní zahájení provozu se plánuje na půlku května.

„V těchto dnech probíhají intenzivní stavební práce, finišujeme především s obsahem. Na konferenci se také pobavíme o tom, jak hudební expozici přiblížíme lidem. Zda ji postavíme na archiváliích nebo spíš na reprodukcích fotek," přibližuje František Kopecký.

V hudební sekci muzea se počítá s technologií audio průvodce, z čehož vyplývá, že na jednotlivých panelech budou čísla, podle kterých bude návštěvníkům v uších znít příslušná hudební ukázka.

„Když někdo bude stát například před panelem o Citronech, pustí si ukázku jejich tvorby. To, co se nevejde do audio průvodce, mohou lidé najít v počítači, kde bude k dispozici veškerá tvorba, kterou jsme sehnali, jako jsou třeba demáče a záznamy z koncertů," popisuje.

Spolu s muzeem se v Týně nad Bečvou na Přerovsku otevře i Pamětní síň Bedřicha Smetany.

„Slavný skladatel pobýval v Týně nad Bečvou dvakrát, kde mu zemřela dcera, kterou zde pochovali. Obec nyní rekonstruuje dům, ve kterém přímo bydlel, expozice se bude věnovat i ohlasům, které ve formě operních představení či vzpomínkových slavností jeho pobyt v okolí Týna vyvolal," zakončil František Kopecký. 

Program konference Z hudební historie Hranicka a Lipenska

Od 9.30 prezentace účastníků

10.00 Prohlídka prostor budovaného Hudebního a filmového muzea regionu Hranicko

10.15 Úvodní slovo starostky městyse

10.20 Projekt Hudební a filmová muzea našich regionů

10.30 Jak budovat venkovská muzea

10.45 Kapela Citron, Hudební klub, Rockové Hranice, Divadlo Stará střelnice + beseda s Václavem Vlasákem

11.15 Úspěšné kapely a muzikanti z Hranicka

11.30 Hranická rocková scéna 90. let

11.45 oběd

12.30 Historie a současnost ZUŠ Hranice

12.45 Skladatelé v Hranicích – Rudolf Heider a Vítězslav Tugendlieb + ukázky skladeb + předpokládaná účast Vítězslava Tugenlieba

13.30 Bedřich Smetana v Týně nad Bečvou, Smetanovské ohlasy a chystaný dokumentární film o Smetanovi v Týně

14.15 Pěvecké spolky v Hranicích

14.30 Hustopečská dechovka a chrámový sbor

14.40 Hudebníci František a Jan Šimíčkovi