Josef Janda z Dobrčic vyrábí na dřevěném podkladě erby různých měst a obcí a Antonín Jeřábek z Domaželic se zase věnuje výrobě dřevěných váz.

„Na výstavu jsem přivezl osmaosmdesát znaků měst a obcí z celého bývalého okresu Přerov a dvaadvacet znaků hlavních měst Evropy,“ upřesnil jednaosmdesátiletý Janda, který během svého života vystřídal několik koníčků.

Maloval obrazy, vyráběl kovové svícny, skládal dřevěné mlýnky, ale dnes už se věnuje hlavně výrobě erbů. V jeho sbírce lze najít přes čtyři stovky erbů a podle jeho slov toto číslo není konečné.

„Znaky maluji na dřevěný podklad olejovými barvami. Některý zvládnu za den, jiný mi trvá i tři dny. Záleží na tom, jak moc je náročný,“ vysvětluje Janda.

S částí své sbírky se na výstavě pochlubil také Antonín Jeřábek. Ten se zabývá výrobou malovaných dřevěných váz už od mládí.

„Původní profesí jsem klempíř. Je to dost náročné povolání, při kterém člověk zažívá psychické vypětí. Při výrobě váziček jsem se ale vždycky velmi krásně uklidnil,“ svěřil se Jeřábek, který má doma na stovku dřevěných váz různých velikostí.

„Sem tam nějakou věnuji, ale strašně těžko se s nimi loučím,“ připustil závěrem Jeřábek.