„Vzhledem k tomu, že jsme čtyři roky neměli výstavní prostory, zažádali jsme město, abychom se mohli prezentovat v této nové galerii. Chceme zároveň ukázat úspěchy výtvarného oboru v minulých letech,“ řekla vedoucí výtvarného oboru Soňa Kojzarová. V roce 2006 se studenti této umělecké školy zúčastnili bienále dětské kresby v Xanthi v Řecku.

„Z dvanácti ocenění, která získalo Česko, jsme my měli tři první místa, tři druhá místa a jedno třetí místo,“ vyjmenovala Kojzarová.

Mozaiky i malba na sklo

Instalace výstavy zabrala zhruba jeden měsíc a jsou na ní zastoupené práce jak mladších dětí, tak studentů druhého cyklu i absolventů.

„Kromě klasických technik, což je kresba, malba a grafika, máme od letošního školního roku otevřenou Práci s materiálem, kam patří mozaiky, malba na sklo nebo šperky,“ zmínila vedoucí výtvarného oboru. Svá díla tu má vystavená například Zdeňka Špačková, která bude letos absolvovat druhý cyklus výuky.

„Práce s materiálem mě baví nejvíc. Mám tu vystavenou práci ze dřeva a asi i nějaká skla,“ podotkla studentka, která se prý ale na výtvarný obor na vysoké škole hlásit nechce. „Beru to jako krásný koníček,“ řekla Špačková.

Své malované krajinky, ale i reprodukce děl holandských mistrů a kresby našel ve výstavním sále i absolvent Josef Smyčka, který později vystudoval architekturu.

„Na „zušku“ vzpomínám rád a s úctou. Když jsem při programu Erasmus pobýval v Portugalsku, zjistil jsem, že něco takového jako naše základní umělecké školy v zahraničí nemají,“ uvedl Smyčka.

Vernisáž i s hudbou

Také o hudební doprovod při vernisáži se postarali „odchovanci“ lipnické Základní umělecké školy.

„Na klavír hrála Hana Zezulová, která je nyní ve čtvrtém ročníku druhého cyklu,“ řekla ředitelka ZUŠ A. Dvořáka Hana Zlámalová. Výstavu uvedl Blues Band Františka Kopečného. Expozice v galerii zůstane do 28. února. Lidé ji mohou zhlédnout ve všední dny od 9 do 13 a od 15 do 17 hodin, v únoru od čtvrtka do neděle mezi 13. a 16. hodinou.