Je úterý odpoledne a dívky, které touží po tom, aby byla oceněna jejich krása, šarm a důvtip, se scházejí v tělocvičně Domu dětí a mládeže (DDM). Tentokrát je čeká trénink v představování.

„Letos jsme to pojali trochu jinak než obvykle. Děvčata nebudou odříkávat jen svá jména, věk a koníčky. Převypráví i nějaký svůj příběh, například z prázdnin,“ vysvětluje ředitelka DDM Blanka Šturalová.

Dívky očividně nemají problém se novému zadání přizpůsobit. Jedna ze soutěžících ostatním vypráví, jak se jednou u moře seznámila s plavčíkem a tím se jí prázdniny změnily ve velký romantický výlet.

„Ten příběh není špatný, ale ve tvém podání působí tak trochu jako dopis do časopisu Bravo,“ nešetří kritikou taneční mistr Petr Műnster, který sem přišel, aby dívkám pomohl s dramaturgií a pohybem na pódiu.

Dívky se učí i chůzi modelek

Děvčátka, kterým je převážně třináct let, se jdou v další části tréninku přezout do střevíčků na podpatkách a učí se chůzi modelek.

„Práce s nimi je letos o něco náročnější. Nemají ještě takové zkušenosti jako patnácti nebo šestnáctiletá děvčata,“ prozradila na holky Šturalová. Největší problém mají podle ní s vyjadřováním. Vše je však otázkou tréninku, který by jim měl pomoci zbavit se trémy.

Třináctiletou Danielu Bagarovou z Hranic přihlásila do soutěže krásy její starší sestra.

„Před šesti lety se v Dívce roku umístila na třetím místě jako druhá vicemiss. Dneska se věnuje modelingu,“ prozrazuje na ni Daniela, která se přiznává, že by také ráda cítila na hlavě korunku. „Ale když nevyhraji, tak se nenaštvu. Aspoň získám zkušenosti,“ svěřuje se Daniela.

Čeká je i aerobik a módní přehlídka

Kromě představení se čeká na dívky jako tradičně aerobik, volná disciplína a módní přehlídka.

„Z aerobiku mám strach. Jako úplně malá holka jsem se mu sice věnovala, ale teď už ho dlouho nedělám,“ odkrývá své obavy čtrnáctiletá Iveta Bláhová z Jindřichova. Na co se tato soutěžící naopak těší, to je volná disciplína. „Budu zpívat,“ říká dívka, která se před časem stala vítězkou v regionální pěvecké soutěži Pop nota.

V čem se dívky představí během módní přehlídky, to pořadatelka neprozradila.

„Bude to souviset s tématem, které jsme pro letošní rok vybrali. A to bude, stejně jako v předchozích letech, pro všechny překvapením,“ říká tajemně Šturalová.

Hranické kolo soutěže proběhne na Josefa

V Hranicích proběhne 19. března základní kolo Dívky roku. Tři vítězky pak postoupí do kola oblastního v Mikulově a nejvyšší metou je kolo celostátní.

„Určitě bych ráda postoupila,“ odpovídá na dotaz Deníku čtrnáctiletá Pavlína Vykopalová z Lučic.

Jestli by se pak chtěla dál věnovat modelingu, tím prý si ale zatím jistá není. „Chtěla bych mít rodinu a tato profese je podle mě dost náročná. Hlavně na čas,“ přemýšlí nahlas Pavlína. Na soutěž o nejkrásnější dívku Hranic se už ale moc těší.