„Po jednom semináři jsem si začala kreslit do poznámkového bločku. Obrázky jsem si nejprve nechávala pro sebe, pak jsem je ale začala ukazovat kamarádkám. Zajímalo mě, jestli se jim líbí," vzpomíná ilustrátorka. Reakce známých byla více než přívětivá a vznikl tak její velký sen – ilustrovat dětskou knížku. Dostala se až k akademickému malíři Janu Stratilovi, u něhož začala docházet na hodiny kreslení.

„Jeho soukromou školu jsem navštěvovala pravidelně. Kromě toho jsem hodně kreslila a kreslím i doma," poznamenává.

Jana Klvaňová si ze všech výtvarných technik nejvíce oblíbila kresbu tužkou, postupně přidávala pastelky a nevyhýbá se ani kombinaci tužky a techniky kvaše.

„Už v dětství jsem docházela do umělecké školy, ale tehdejší převažující malování temperami jsem neměla ráda. Pomyslela jsem si, že mi malování moc nejde, a proto jsem se mu více nevěnovala. Dnes se ani této technice nevyhýbám, je to příjemná změna. Ale nejoblíbenější je pro mě stále tužka zpestřená jednou barvou," tvrdí ilustrátorka.

Tato hranická umělkyně se podílela i na knize spisovatelky Jaroslavy Černé. Té letos na podzim vyšla pohádková publikace s názvem „Klárka v zahradě splněných přání" a právě kresby Jany Klvaňové zdobí jednotlivé příběhy.

„Měla jsem vždy několik nápadů a obrázků, ze kterých jsou samozřejmě v knížce jen některé. Mnohdy bylo velice obtížné vybrat jen jeden. Ilustrace knihy jsem nikdy předtím nedělala a jsem tak velice vděčná za odborné rady pana profesora Stratila," říká Jana Klvaňová, která bude v budoucnu ilustrovat i další knížky.

Kreslení je pro ni ale stále jen zálibou, nikoliv prací. Inspiraci k tvorbě prý nejčastěji čerpá v přírodě. „Pro mě je příroda velkou inspirací. Ráda sportuji a chodím do hor, kde je spousta podnětů, které pak mohu při práci využít," podotýká.

Hranická výtvarnice, která pracuje jako poradkyně v oblasti zdraví a životního stylu, už vystavovala své práce na expozicích v Olomouci a v Zábřehu, společně s dalšími studenty akademického malíře Stratila. Na vlastní výstavy zatím čeká.

„Nechávám tomu volný průběh. Kreslení dělám pro radost, stalo se mým krásným koníčkem. A tím, že jsem ilustrovala knížku pro děti, se mi splnil jeden dávný sen," zakončuje Jana Klvaňová.