ROZHOVOR

Jaký žánr převažuje v nabídce kulturní lázeňské sezony?

Sezona je již od počátku roku v plném proudu, převažuje tradičně žánr lidový, ať už jsou to dechové soubory, cimbálovky, skupiny country, harmoniky, ale i oblíbené operní, operetní a muzikálové melodie. Své posluchače si v lázních získal také přední moravský pěvecký sbor Harmonia z Hranic, skupiny Domino, Camerata a další.

Pravidelně vystupuje v sanatoriu Bečva populární bavič, vypravěč, humorista, zpěvák a vynikající imitátor Libor Pantůček i další umělci a účinkující.

Stále dáváte prostor mladým začínajícím umělcům ze ZUŠ Hranice a ZUŠ Potštát?

Ano, vystoupení žáků a mladých umělců patří již k tradičním vystoupením po mnoho desetiletí a jsou i hojně navštěvována lázeňskými hosty, kteří se často upřímně pochlubí, že i jejich vnuk či vnučka začínají hrát na některý z hudebních nástrojů, přijdou srovnávat, ale i povzbudit. Pro mladé muzikanty je to vždy malý svátek vystoupit v příjemném lázeňském prostředí a ještě před posluchači prakticky z celé republiky.

Tato vystoupení jsou vždy pestrá nejen rozsahem rozmanitosti nástrojů, ale i žánrem. Mladí umělci i z jiných regionů dostávají příležitost se předvést jako členové souborů vystupující na tradičních promenádních koncertech.

Můžeme se těšit i na zahraniční umělce?

V rámci Promenádních koncertů vystoupí 2. srpna holandský dixielandový orchestr Workshop Oldtimers s přední českou taneční skupinou Oldies, v červenci se pravděpodobně v našich lázní představí řecký folklórní soubor.

Dočkají se náročnější posluchači i kvalitní komorní hudby?

Tyto posluchače jistě potěšíme v úterý 21. dubna koncertem Adamusova tria, které patří nejen k české komorní špičce. Na 19. května připravujeme mimořádný koncert v rámci festivalu Americké jaro 2009, který je v současnosti největším projektem česko-americké kulturní spolupráce.

Jsme potěšeni, že budeme organizátory jednoho z 35 koncertů, které se uskuteční po celé republice. V sanatoriu Janáček vystoupí přední americká sopranistka Lynn Eustis za klavírního doprovodu české umělkyně Alice Fiedlerové. Zazní celá řada známých melodií a muzikálových písní převážně amerických skladatelů. Věříme, že tímto galaprogramem oslovíme i hranickou veřejnost.

V jakém termínu se uskuteční otevření kolonády?

Otevření lázeňské kolonády spojené s průjezdem asi 120 historických vozidel a motocyklů v rámci 14. ročníku soutěže Helfštýnský okruh se uskuteční v sobotu 9. května. Je přislíbena i zahraniční účast ze Slovenska, Rakouska, Polska, Německa, možná i Francie a Anglie.

Připravujeme celodenní akci s programem pro dospělé i děti, na kolonádě i v areálu lázní. Dopolední program bude zahájen v 9.30 hodin vystoupením country skupiny Western a slavnostním otevřením lázeňské kolonády.

Přibližně kolem 11.45 hodin začnou jednotlivá vozidla a motocykly sjíždět do areálu lázní až k mostu u sanatoria Bečva. Obdivovatelé budou mít jedinečnou příležitost si důkladně prohlédnout unikátní veterány na dvouhodinové výstavě, která se uskuteční na volné louce za mostem u sanatoria Bečva.

Následně budou účastníci soutěže veteránů pokračovat přejezdem přes most řeky Bečvy na další trať. V odpoledních hodinách začne na terase sanatoria Bečva premiérové vystoupení kapely Tradicional Olomouc s programem oblíbených světových melodií. Celodenní program na kolonádě a terase sanatoria Bečva zpestří řada osvětových stánků i prodejních s občerstvením a suvenýry.

Zejména pro veřejnost budou na kolonádě k dispozici zdravotní sestry lázní Teplice nad Bečvou, které zájemcům změří krevní tlak a seznámí je s informacemi týkající se zdravého životního stylu. Pro děti bude připravené oblíbené vystoupení populárního klauna Hopsalína, Skákací hrad a jízda na ponících. Pro dospělé bude uspořádána celodenní soutěž se zajímavými cenami.

K tradičním účinkujícím v lázních každoročně patřil i populární zpěvák Pavel Novák. Jak vzpomínáte na jeho neopakovatelné koncerty?

Koncerty Pavla Nováka patřily vždy k tomu nejhezčímu, co lázně nabízely posluchačům. Oslovil několik generací, jeho písničky z 60. a 70.let i další zůstanou nezapomenutelné. Na Pavla budeme vždy vzpomínat s velkou úctou. Byl to skvělý muzikant, profesionál a také člověk s velkým srdcem.

Více jak stoletou tradici mají v lázních promenádní koncerty.

Tradiční nedělní promenádní koncerty odstartují v letošní sezoně 31. května. Vedle již oblíbených dechových souborů z Hranic, Kopřivnice či Valašského Meziříčí se premiérově představí originální hudební seskupení Strings in pop, dále Estrádní orchestr ZUŠ Nový Jičín či brněnská zpěvačka Mirka Jíchová se skupinou NoBand a programem, který bude pro posluchače překvapením.

Promenádní koncerty v letošním roce opět přinesou pestrou paletu žánrů pro všechny generace.

Jakou největší akci letos chystáte?

Již tradičně uspořádáme 19. září Den srdce v lázních Teplice nad Bečvou. Jedná se o největší kulturně-společensko-osvětovou akci v roce s celodenním bohatým programem pro dospělé i děti nejen pro lázeňské hosty, ale také veřejnost nejen hranického regionu.

Již v tomto období se na tuto akci, která má ve své osvětové části celosvětový význam, pečlivě připravujeme.