Akustická kytara a nezaměnitelný hlasový projev. Tato kombinace zajišťuje Lence Filipové již čtvrtou dekádu neutuchající oblibu mezi posluchači i respekt mezi hudebními publicisty.

Autorka hitů Zamilovaná nebo Prý se tomu říká láska přivezla do Hranic komorní koncertní vystoupení plné tklivých melodií a inteligentních textů. Což mohu posoudit pochopitelně jen u těch, kterým jsem rozuměl.

České samozřejmě, anglické dejme tomu, ale francouzské nebo nedej bože starokeltské, tak to už nemohu sloužit. Zpěvačka totiž stejně tak plynule, jako přecházela z jedné písně do druhé, totiž střídala i jazyky, a prokázala tak v tomto směru nebývalou všestrannost.

V průběhu večera doprovázela hlavní hvězdu dvojice hostů, Jindra Koníř na klavír a Sean Barry na harfu. Zvláště harfa dodávala písním jedinečně zasněný nádech.

Lenka Filipová s publikem po celou dobu sympaticky komunikovala a nejednou se podělila o historické zajímavosti vážící se k odehraným písním, či vlastní nezapomenutelné zážitky z průběhu své bohaté kariéry.

Tu neopomněla vzpomenout výjimečného textaře Zdeňka Rytíře, ikonu, se kterou napsala řadu svých nejlepších písní. Tu pro změnu setkání s legendárním Paulem Simonem.

„Setkali jsme se na koncertu pro Václava Havla. Asi půl hodiny jsme si v zákulisí povídali. Bylo to velice příjemné. Dokonce jsem mu půjčila kapodastr, který mi už nevrátil," vylíčila s humorem jeden z výjimečných okamžiků.

„Tehdy jsem si vzpomněla, že Simon a Garfunkel byla má první deska, kterou jsem jako malá milovala, a že Scarborough fair byla píseň, kterou jsem si vždycky přála zpívat. A tak jí teď zazpívám i vám," pokračovala.

„Bylo to vážně dobré. Dnes jsem se tu octnul trochu náhodou, ale vůbec toho nelituju. Lenka Filipová byla výborná. Absolutně profesionální výkon, klobouk dolů," neskrýval kladné dojmy z koncertu návštěvník Hynek Bočán.

A nelze než souhlasit. Lenka Filipová je koncertní jistota, což v Hranicích naplno předvedla. 

DAVID KRÁL