První ročník bienále nejen lipnických výtvarníků uspořádaly dvě kurátorky z pětačtyřiceti prací dvaadvaceti umělců tří generací a obsahuje třináct druhů výtvarného umění.

„Jde o pozitivní konfrontaci uměleckou, generační a žánrovou, která bude obohacena v roce 2015 při druhém ročníku bienále ještě o zajímavou konfrontaci vývojovou," uvedla Blanka Prudilová z odboru školství a kultury města Lipník nad Bečvou s tím, že na konci března bude k výstavě vydán barevný katalog, který bude přiložen také jako příloha dubnových Lipenských listů.

Kořeny výstavy sahají až do osmdesátých let minulého století, kdy na lipnické Modré hvězdě probíhaly výstavy místních amatérských výtvarníků, které lehce provokovaly tehdejší režim. Někteří z autorů se poté představili před čtyřmi lety ve výstavním sále lipnické knihovny. Nyní se z tehdejších sedmnácti vystavujících účastní bienále deset. „Kolem tohoto jádra se postupem času soustředili mladí umělci z „líhně" výtvarného oboru ZUŠ, který již dlouhá léta v Lipníku vede jedna z kurátorek výstavy Soňa Kojzarová," dodala Blanka Prudilová.

Expozice bude vystavena v přízemí galerie i v prostoru Na Patře do 14. dubna, vždy od středy do pátku od 13 do 16 hodin a o víkendech od 10 do 16 hodin.

Galerie Konírna uspořádala během tří let své existence už šestnáct výstav, které navštívilo více než 25 tisíc návštěvníků. (kre)