„Byl jednou jeden král, byl už starý a měl jediného syna…“ Takový byl úvod nedělního představení Loutkového divadla Sokol Přerov s názvem Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Pod vedením Marie Veřmiřovské se zde každý týden v neděli od listopadu až do Velikonoc hraje pohádka pro děti. „To je běžná sezona amatérských divadel. Když je venku sychravo, děti rády přijdou. Za hezkého počasí je těžké je sem dostat,“ říká Marie Veřmiřovská.

Loutkové divadlo navštěvují převážně děti předškolního věku s rodiči či prarodiči. Spolu s maminkou se na představení přišla podívat i pětiletá Monika Grunclová. „Je to tady hezký,“ zhodnotila divadlo.

Maminka Šárka ještě dodává: „Chodíme sem každý měsíc, někdy i dvakrát. Monička má ještě dvou a půlletého brášku Míšu, ale ten ještě na celé představení nevydrží.“

Každou loutku mají na starost dva lidé. „Jeden ji vodí, druhý, tak zvaný recitátor, ji mluví. Recitátoři sedí v blízkosti loutek pod podiem. Musí na loutky dobře vidět, aby věděli, kdy jim propůjčit hlas,“ vysvětluje Veřmiřovská.

V repertoáru Loutkového divadla se objevují pohádky Kašpárek mezi broučky, O princezně Solimánské, O Popelce nebo Sněhurka a sedm trpaslíků.

„Pohádky opakujeme tak po třech letech. Každou sezonu zvládneme čtyři až pět představení s tím, že každé hrajeme po čtyři neděle vždy ve dvou časech,“ doplňuje Marie Veřmiřovská.

Pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký bude na programu ještě v neděli 17. února. Loutkové divadlo končí sezonu v neděli 16. března představením Zlatá rybka.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

Pavla Březinová