„Umělecké dílo se stává hodnotou teprve tehdy, kdy divák vnímá a pochopí, že to dílo v něm vyvolává myšlenky a city dosud neprožité. A to si myslím, že je i odpovídající hodnocení tvorby Marty Tomancové na výstavě, kterou dnes zahajujeme," zakončil úvodní slovo k zahájení výstavy výtvarník a ředitel hranického gymnázia Radovan Langer.

Krátký proslov na vernisáži, která se uskutečnila ve středu v podvečer v prostorách zámku, přednesla i starostka města Radka Ondriášová. Ta zdůraznila především provázanost tématiky děl s místním regionem.

„Já myslím, že obrazy paní Tomancové jsou nám každému nějakým způsobem blízké. Každý Hraničák má určitě alespoň trošičku tu Moravskou bránu a její okolí rád, protože je naprosto kouzelné," pronesla mimo jiné starostka města, aby poté prohlásila výstavu za zahájenou.

„Toto je moje třetí výstava tady na zámku, v Hranicích celkově čtvrtá. Dnes bych ráda představila zejména krajiny, které vesměs všechny pochází z okolí Hranic," říká k celé akci sama autorka Marta Tomancová, rodačka z Přerova.

Výtvarnice, jež podle vlastních slov s malbou začala před jedenácti lety, vystudovala oděvnictví a tomuto oboru se, s drobnými obměnami, věnovala celý život. V roce 1982 se dokonce stala mistryní dílny scénických kostýmů v Národním divadle v Praze. V posledních letech své obrazy několikrát vystavovala na společných výstavách Národní galerie.

Výstava je v hranické Galerii severní křídlo zámku k vidění až do 22. února.

Autor: David Král