Jeho iniciátoři chtějí upozornit na vzrůstající nebezpečí neonacismu v České republice a zároveň ukázat záda radikálům v den, kdy jejich pochod zcela ochromí život v severočeském městě Ústí nad Labem.

„Dva týdny po pochodu pravicových extremistů Přerovem připravila nově vzniklá iniciativa s názvem „V Přerově neonacisty nechceme“ koncert pro všechny slušné lidi, kteří nechtějí pouliční boje,“ uvedl ředitel olomoucké pobočky organizace Člověk v tísni Richard Kořínek.

Smyslem pořádání akce je podle něj vyjádřit názor, že problémy nelze řešit pochody v ulicích a násilím. Na náměstí T. G. Masaryka zahrají v sobotu od 15 hodin čtyři kapely a vystoupí známé osobnosti veřejného života. „Je pro nás naprosto nepřijatelné, aby se problémy řešily na ulici, aby při tom létalo vzduchem kamení, rozbíjela se auta a rozpoutávala pouliční válka. Dnes je s odstupem času zjevné, že nešlo o plané varování,“ komentoval Richard Kořínek zrod nové iniciativy, která vznikla v reakci na ohlášený pochod Dělnické strany a dalších skupin pravicových extremistů v Přerově.

„Jen díky spolupráci police a zástupců iniciativy nakonec nedošlo k rozsáhlým excesům. Navzdory očekávání extremistů proběhl pochod radikálů v Přerově nad očekávání dobře a k pogromu nedošlo. Hlavní zásluhu na tom má perfektní práce republikové a městské policie,“ hodnotí rovněž Dita Palaščáková z iniciativy V Přerově neonacisty nechceme.

„Považujeme za důležité hledat způsoby, jak vyjádřit i jiný názor, a chceme ho vyjádřit poklidným a nenásilným způsobem,“ dodal také další z organizátorů Michal Majer.

Na koncertě vystoupí bez nároku na honorář čtyři místní skupiny. Jako první zahraje přerovská rocková formace LightBringer, která odstartuje ve svižném hard rockovém a metalovém tempu. Razatní hudební rozjezd vystřídá klidnější vystoupení ve stylu reggae v podání olomoucké skupiny Homebwoyrasta. Po nich zavítá na podium přerovská romská skupina Imperio, která si pozvala jako zvláštního hosta houslistu skupiny Gipsy.cz Vojtěcha Lavičku.

O hudební tečku se pak postará přerovská blues - soulová kapela Mothers follow chairs. „Černošské blues má vlastnost spojovat rozdílné kultury. Pomohlo na svět „bílému“ jazzu, rocku a ovlivňuje i současnou světovou popovou scénu. Dnes se blues užívá i jako léčebná terapie v amerických nemocnicích, kde pomáhá léčit bolavé duše. A sto let léčí i nemocnou společnost,“ vysvětlil důvody své účasti na koncertě kytarista přerovské blues soulové skupiny Mothers follow chairs Ivan Němeček.

Krátkými proslovy přijdou akci podpořit také historik, univerzitní učitel a novinář Jan Urban, ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček nebo krajská koordinátorka pro národnostní menšiny Renáta Köttnerová.

Součástí koncertu je i fotografický happening Ukažte neonacistům záda, který má za cíl podpořit kolegy v Ústí nad Labem. Právě zde se totiž ve stejný den uskuteční hned tři pochody Autonomních nacionalistů.