Snímky, na nichž autor zachytil přírodu i domorodé obyvatele tohoto pozoruhodného ostrova, budou v kavárně vystaveny do 20. prosince.

Rozhovor s tímto cestovatelem nabízíme čtenářům Hranického deníku na následujících řádcích.

ROZHOVOR

Kdy jste se na Madagaskar vydali a co Vás k tomu vedlo?

Na Madagaskaru jsme byli přesně před rokem touto dobou a strávili jsme tam celkem tři týdny. Hlavním důvodem, proč jsme se vydali zrovna tam bylo, že je to země, kde je vše úplně jiné. Jelikož se vyvíjela samostatně, rostliny i živočichové jsou tedy endemické.

Jak jste po tomto ostrově cestovali?

Bylo to dost dobrodružné cestování. Chtěli jsme zemi poznat co nejlépe a to se může podařit jen tehdy, pokud se člověk přiblíží životu místních lidí. A tak jsme často spali ve volné přírodě, v blízkosti vesnic místních obyvatel.

Jelikož nejsou na některých místech ostrova vůbec žádné cesty, museli jsme se také plavit po řece. Tak jsme například strávili tři dny v lodi, vydlabané z kmene stromu. Díky tomu jsme se dostali i do míst, kde se turisté příliš neobjevují. Pro domorodce jsme tak byli atrakcí.

Co Vás na tomto ostrově nejvíce překvapilo?

Každý den mě překvapilo nejméně deset věcí. Madagaskar je totiž země kontrastů. Vedle míst, která připomínají ráj, tam uvidíte rozlehlé plochy vypálené a zpustošené země. Nejvíce nás však „dostali“ lidé. Byli přátelští a usměvaví.

A to navzdory tomu, že žijí v bídných poměrech. Tamní vláda pro ně není schopna připravit žádný program, který by jim pomohl se uživit. A tak se živí tím, že vypalují lesy a vyrábí tak dřevěné uhlí.

Při Vašem cestování si vybíráte místa, o nichž si myslíte, že v budoucnu razantně změní svoji podobu. Co se podle Vás v budoucnu změní na Madagaskaru?

O Madagaskaru jsme se s manželkou dočetli, že za posledních padesát let tam zmizelo až 70 procent lesa. Obávám se, že pokud nedojde k výrazným změnám v tamní politice, tento trend bude i nadále pokračovat.

Jak se při Vašich cestách s obyvateli cizích zemí dorozumíváte?

Moje manželka umí anglicky, německy i francouzsky. Teď se ještě učí španělsky. Také se vždy snažíme najít si ještě před odjezdem člověka, který je z dané země a co nejvíce se od něj dozvědět.

Máte vyhlédnutou další zem, kterou byste chtěli procestovat?

Ano, v současné době nás láká Venezuela.

Pavlína Chmelařová