Už o nadcházejícím víkendu v řadě obcí vypuknou první plesy. Na ty se mohou tanečníci vypravit v sobotu třeba do Kokor, Horní Moštěnice či Troubek.

Někteří se však chystají na taneční zábavu po delší pauze a mají těžkou hlavu z toho, co si vzít na sebe. „Důležité je při volbě oděvu odhadnout, o jakou společenskou událost půjde. Není nikdy na škodu se o akci informovat u pravidelných návštěvníků třeba z okruhu svých známých. Určitě bude vhodné vzít si na sebe jiné oblečení třeba na reprezentativní ples ve městě, a jiné zase na vesnickou tancovačku,“ radí Eva Šrámková, která se svým manželem provozuje taneční školu v Přerově.

Ptáte se tedy, jaké společenské oblečení je letos takzvaně in?

„U pánského oděvu módní změny nejsou tak výrazné jako u dámského. Můžeme ale říct, že na rozmachu jsou například košile s rozhalenkou. K módním trendům ale patří i široké kravaty s velkým uzlem pod krkem. Místo kravat lze použít dokonce i alternativní šátky. Novým trendem jsou košile s přešívaným límečkem a s rukávy, které se dají vyhrnout k loktům,“ popsal Libor Šrámek.

U dámského oblečení je možnost volby ještě pestřejší. „Stále se drží nadýchané šaty s korzetem, ale do módy se vracejí i siluetové šaty, ať už dlouhé, nebo krátké. Trendem se stává takzvaná cikánská móda. Narozdíl od předchozích let, kdy vládly šaty spíše v tmavém provedení, teď se objevují pestrobarevné s různými třpytivými flitry, kamínky a s vyšíváním. Na parketu se začínají objevovat výrazné šaty, které můžeme vidět například na tanečnicích při soutěžích,“ vysvětlila Eva Šrámková.

Podle ní jak u žen, tak u mužů patří k přípravě na ples ale i další úprava zevnějšku. „U dam je to vhodné líčení, u mužů pak úprava vousů. Obou se pak týká úprava účesu,“ dodala Šrámková.

Lidé, kteří na plesy nechodí pravidelně, mají šanci oživit si základní taneční kroky v mimořádném tanečním kurzu, který pořádají různé taneční školy.

„Kurzy, které jsou zaměřeny na přípravu na plesovou sezonu, pořádáme už třetím rokem. Pokaždé se na nich sejde osm až deset tanečních párů. Většinou jsou to lidé, kteří dlouhou dobu nebyli na plese a nechtějí si trhnout ostudu. Prostřednictvím kurzu si mohou oživit čtyři nejčastěji hrané tance v jejich základní podobě – polku, valčík, foxtrot a jive,“ řekl závěrem Libor Šrámek.

Kalendář plesů na Hranicku a Přerovsku najdete ZDE